Az elmúlt napokban több száz apróbb rengést figyeltek meg a szakértők az indonéziai sziget egyik vulkanikus hegységének térségében.
Mivel a hegység egyre csak fortyog a hatóságok elrendelték az első óvintézkedések között a lakosság kitelepítését és a térség 12 kilométeres körzetének lezárását. Az indonéziai nemzeti vulkanológiai központja szerint a vulkán szeizmikus energiája egyre csak növekszik és áramlik. Az egyik szakértő arról beszélt, hogy
vasárnap már 200 méter magas füstgomolyagot lehetett látni a hegy fölött. Állítása szerint korábban még sosem láttak ehhez foghatót, ugyanis kénes füst kúszott ki a kráterből.
A jelentések szerint már Augusztus vége fele felfigyeltek a sekélyebb rengésekre, majd ez szeptember 14-én fordult komolyabbra. Akkor kiadták a másodfokú riasztást a térségre.
A Jakarta Post úgy tudja, hogy
több ezer ember él most iskolák és városházak menedékében, ahova tehergépkocsik szállítják őket. Néhány közösség otthont adott a haszon- és háziállatok számára is.
A 130 aktív vulkán közül az egyik pont a Moint Agung Indonéziában. A vulkán legutóbb 1963-ban tört ki.
A hatóságok pénteken emelték a legmagasabb fokozatra a riadókészültséget, jelezve a vulkán közelgő kitörését. Egy tisztviselő elmondta, hogy 49 300 ember él a vulkán közelében, őket tíz táborban helyezték el. Egyesek ugyanakkor nem akarták elhagyni házukat, őket kényszerrel fogják kitelepíteni.
Annak ellenére, hogy a vulkán környékén az elmúlt két hétben drámai módon felerősödött a szeizmikus tevékenység, a hatóságok azt mondták a turistáknak, hogy nem kell aggódniuk. A Bali északi részén lévő Agung mintegy 70 kilométerre van a turistaparadicsomként ismert Kuta településtől. Az embereknek azt tanácsolták, hogy maradjanak legalább 9 kilométerre a krátertől.
Balin a Ngurah Rai nemzetközi repülőtér rendben működik azóta, hogy a pénteken emeltek a riadókészültség szintjén.
A 3031 méter magas Agung legutóbb 1963-ban tört ki, több mint 10 kilométeres magasságba lövellve ki hamuoszlopot. Akkor mintegy 1200 ember halt meg.