Az eddig Olaszországban működő, egyszerre akár több mint ezer embert is befogadó táborokat bezárják vagy átalakítják, helyettük több kisebb kiutasító központot (Cpr) nyitnak. A tervek szerint minden olasz tartományban nyitnak egy ilyet, és ezekben egyszerre legfeljebb 1200 személyt helyeznek el.
Az első kiutasító központot a dél-olaszországi Bari városában és az északkelet-olaszországi Gradisca d'Isonzóban nyitják meg még november előtt. A következő központokat a szardíniai Macomerben, a pugliai Brindisiben, a lombardiai Montechiariban hozzák létre.
Az olasz újságok Marco Minniti olasz belügyminisztert idézik, aki hangsúlyozta, hogy júliustól kezdve jelentősen csökkent az országba érkezők száma. A líbiai partok, valamint a Líbia és Olaszország közötti tengerszakasz szigorított ellenőrzése majdnem teljesen megfékezte a Líbiából korábban tömegesen induló migránscsoportokat. Ezzel egy időben viszont felerősödött az Algériából és Tunéziából indulók aránya. A migrációs útvonal megváltozása módosította az érkezők összetételét is:
az Olaszországba érkezők között egyre több a menedékkérelemre nem jogosult, ezért illegális bevándorlónak számító személy.
Például a tunéziaiak, akiket ahogy megérkeznek, az olasz hatóságok kiutasítják, de a visszatoloncolásig nem tudják őket hol elhelyezni az olaszországi táborok telítettsége miatt.
Teljesen bezárják vagy átalakítják az eddig a szicíliai Mineóban, a calabriai Isola di Capo Rizzutóban és Crotonéban, a venetói Conában és a Nápoly melletti Bagnoliban eddig működő befogadótáborokat. Mineo és Isola di Capo Rizzuto tábora Európa legnagyobb migránstáborai voltak: az utóbbi egy évben az olasz ügyészség mindkét táborról bebizonyította, hogy a fenntartásukra fordított európai uniós és olasz állami források egy részét a helyi szervezett bűnözés tette zsebre.
A kiutasítandó migránsok között szerepelnek már egyébként a Bangladesből érkezettek is: az év eleje óta Olaszországba érkezett 106 ezer migránsból 9 ezer bangladesi volt.
Minniti elmondta, hogy
a menedékkérők esetében is a népes befogadóközpontok helyett a területi elosztást akarják előnyben részesíteni.
A menedékkérőnek minősített migránsok szétosztása már többször az önkormányzatok ellenállásába ütközött, a mintegy 8 ezer olaszországi önkormányzatból eddig kevesebb mint 3 ezer fogadott be migránst.