Nem lesz újabb brexitszavazás

Theresa May leaves 10 Downing Street on her way to the Houses of Parliament 10 Downing Street Asking Houses Of Parliament London International Landmark Leaving London - England POLITICS Politics and Government PRIME MINISTER Talking Theresa May UK
Theresa May kitörne a patthelyzetből
Vágólapra másolva!
Nem lesz újabb népszavazás az Egyesült Királyság EU-tagságáról - szögezte le kedd este az LBC kereskedelmi rádió adásában Theresa May brit kormányfő.
Vágólapra másolva!

May a leghallgatottabb londoni kereskedelmi rádió interjúműsorában a műsorvezető kérdésére, hogy miként szavazna, ha újabb referendumot tartanának az EU-tagságról, kitérően azt mondta, hogy „feltételezésekre alapuló kérdésekre” soha nem válaszol.

A maradásra szavazott

A konzervatív párti brit kormányfőről közismert, hogy a tavaly nyári népszavazás kampányában a bennmaradást pártoló tábor tagja volt. Az LBC rádió műsorában meg is erősítette, hogy a referendumon - amelyen a résztvevők szűk, 51,9 százalékos többsége a kilépésre voksolt - ő a bennmaradásra szavazott. „Annak idején jó okkal tettem így, de a körülmények változnak” - fogalmazott, hozzátéve: a feladat most a brexitről, vagyis a brit kilépésről hozott népszavazási döntés végrehajtása.

Theresa May nem enged az újabb népszavazási törekvéseknek Forrás: AFP/NurPhoto/Alberto Pezzali

Egyértelmű a helyzet

A műsorvezető megismételt kérdésére, hogy ha „ma” tartanának egy újabb népszavazást, azon hogyan voksolna, Theresa May indulatosan kijelentette, hogy ‚mondhatnám azt is, hogy a bennmaradásra szavaznék, de azt is, hogy a kilépésre, csak azért, hogy adjak valamilyen választ erre a kérdésre”. Nyomatékosan, kétszer is elmondva hozzátette, hogy

nem lesz újabb népszavazás

a brit EU-tagságról. „Végrehajtjuk azt, amire a brit nép szavazott, végrehajtjuk a brexitet, és

- mondta a rádióműsorban a brit miniszterelnök.

Változhat még a dátum

Theresa May idén március 29-én jelentette be a Lisszaboni Szerződés 50. cikkelyének aktiválását. Ez a cikkely szabályozza - és aktiválásának bejelentése el is indította - a brexitfolyamatot. Az 50. cikkely alapján a brit EU-tagság alapesetben a távozási szándék bejelentése után két évvel szűnik meg. London és az EU azonban köthet olyan kilépési szerződést, amely ennél korábban hatályba lép, de a kilépési feltételekről szóló tárgyalások a tagállamok konszenzusos döntésével a két évben meghatározott időtávlaton túl is meghosszabbíthatók. Így a brit EU-tagság elvileg 2019 márciusa előtt, illetve utána is megszűnhet.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!