Bukarestnek határozottabban ki kell állnia a saját érdekeiért

Horizontal Romanian Foreign Minister Titus Corl??ean speaks at the “Toward a Europe Whole and Free” conference at the Atlantic Council on April 29, 2014 in Washington, DC. AFP PHOTO/Mandel NGAN / AFP PHOTO / MANDEL NGAN
Titus Corlatean
Vágólapra másolva!
Romániának mindenkivel együtt kell működnie az EU tagállamai közül, akikkel hasonlóak az érdekei – jelentette ki csütörtökön Titus Corlatean volt külügyminiszter.
Vágólapra másolva!

Titus Corlatean, a román kormány fő erejét képviselő Szociáldemokrata Párt (PSD) szenátora a francia RFI rádió román szerkesztőségének nyilatkozott, arra a kérdésre válaszolva, hogy Bukarestnek Európa nagyhatalmaival vagy a visegrádi országokkal kellene egy asztalnál ülnie.

Corlatean válasza szerint Románia sokszor abban az illúzióban ringatja magát, hogy a nagy európai államokkal ül egy asztalnál. "Bukarest túlságosan konformista a Brüsszellel fenntartott viszonyban. A különböző európai témákat nem szűri meg sajátos érdekein keresztül, amelyeknek nem mindig kell megegyezniük Brüsszel, Berlin vagy Párizs érdekeivel."

Titus Corlatean Forrás: AFP/Mandel Ngan

Szerinte Bukarestnek meg kell tanulnia időnként, hogy nemet is mondjon Brüsszelnek, ha érdekei úgy követelik. Úgy vélte, "gerinces, méltóságos és komoly" érveléssel ki lehet vívni a partnerek tiszteletét.

Romániának nem kell frontálisan ütköznie az európai nagyhatalmakkal, de jogában áll sajátos érdekei mellett érvelni, ugyanis tagállamként áldozatokat hozott, így külföldi katonai missziókban vesz részt, illetve biztosítja az EU és a NATO keleti határvonalát.

Corlatean szerint az EU bizonyos álláspontjaival elégedetlen közép-európai országokat megbélyegzi Brüsszel és néhány európai nagyhatalom. Felhívta a figyelmet, hogy azok, akik Románia és a visegrádi országok közötti valamilyen együttműködési forma ellen szólnak, valójában politikai érdekeket rejtegetnek. "Miért ne dolgozzunk együtt azokkal, akiknek hasonlóak az érdekei Romániáéival, miért ne támogassuk kölcsönösen sajátos érdekeinket, miért szenvedjünk továbbra is gazdasági hátrányt azáltal, hogy a román-magyar határ továbbra is a schengeni övezet határa(...)? Eljött az ideje, hogy határozottabban vessük fel ezeket a témákat" – mondta Corlatean.

Teodor Melescanu román külügyminiszter november elején jelentette ki ugyanennek a rádiónak egy interjúban, hogy Románia nem fog a visegrádi négyekhez csatlakozni. Ugyanakkor azt is elmondta, Románia érdekelt a különböző országokkal adott témáról folytatott konzultációk kialakításában.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!