"A szövetségesek azonosítottak egy olyan orosz rakétarendszert, amely komoly aggodalmakat vet fel" - áll az észak-atlanti szövetség közleményében. A NATO felszólítja Oroszországot, hogy alapos és átlátható magyarázatot adjon ezekre az aggodalmakra, és lépjen aktív műszaki párbeszédre az Egyesült Államokkal".
Az Egyesült Államok szerint Oroszország
olyan szárazföldi indítású cirkálórakéta-rendszert fejleszt ki, amely révén Oroszország képes lehet rövid úton Európára nukleáris csapást mérni,
s ezzel megsérti az 1987-es szerződést. Az aggodalmak az új 9M729 típusú (amerikai besorolás szerint SSC-8) orosz rakétára vonatkoznak.
Amerika NATO-nagykövete, Key Bailey Hutchinson külön közleményben szögezte le:
Oroszország magatartása komoly aggodalmakat ébreszt.
A nagykövet emlékeztetett, hogy Washington négy éve próbál tárgyalni Moszkvával az FNI-t megsértő cirkálórakéta-rendszerről, de az orosz vezetők elutasították, hogy konstruktív párbeszédet kezdjenek az Egyesült Államokkal.
A NATO által hangoztatott aggodalmak tovább növelik a feszültséget Moszkva és a Nyugat között, amely amúgy is elég feszült a dél-ukrajnai Krím félsziget annektálása és az amerikai választási kampányba orosz számítástechnikai beavatkozásra vonatkozó vádak miatt - jegyezte meg a Reuters brit hírügynökség.
A NATO-közleményt azután adták ki, hogy Oroszország és az Egyesült Államok a héten Genfben találkoztak az Egyesült Államok és a Szovjetunió között megkötött megállapodás 30. évfordulója alkalmából.
Washington 2016-ban szögezte le, hogy Oroszország megsérti a szerződésben foglalt kötelezettségeket,
amely előírja, hogy a felek "nem birtokolhatnak, nem állíthatnak elő és nem végezhetnek kísérleteket 500-5500 kilométeres hatótávolságú szárazföldi indítású cirkáló rakétával", illetve nem birtokolhatnak és nem állíthatnak elő ilyen rakéták indítására alkalmas berendezéseket.
Oroszország azzal érvel, hogy az amerikai rakétavédelmi rendszer sérti meg a szerződést. Az Obama-kormányzat korábban igyekezett rábírni Moszkvát, hogy tartsa be az INF-szerződést, de törekvése szemmel láthatóan kevés sikerrel járt.
A Ronald Reagan amerikai és Mihail Gorbacsov szovjet elnök által aláírt szerződés értelmében mintegy 2700, 500 és 5500 kilométer közötti hatótávolságú rakétát semmisítettek meg.
Az orosz külügyminisztérium a múlt héten közölte, hogy
kész tárgyalni az Egyesült Államokkal a szerződés megtartásáról,
és eleget tesz a kötelezettségeinek, ha az Egyesült Államok is így jár el.
Az INF-szerződés 30. évfordulója alkalmából kiadott a múlt héten kiadott közleményben Moszkva úgy ítélte meg, hogy "az ultimátumok és szankciók nyelve" elfogadhatatlan.