Berlinben a Brandenburgi kapunál mintegy 1300-an fejezték ki szolidaritásukat az iráni kormányellenes tüntetők iránt - közölte Javad Dabiran, az Iráni Nemzeti Ellenállási Tanács képviselője, aki a demonstrációt szervezte.
Huszonhárom busszal érkeztek résztvevők Hannoverből, Hamburgból, Kölnből és más németországi régiókból is.
Hamburgban rendőrségi adatok szerint mintegy 300-an gyűltek össze és tüntettek az iráni hatalom ellen.
Dabiran elmondta, hogy
az iráni emberek kormányváltást és a vallási diktatúra végét kívánják,
amit a nemzetközi közösségnek el kell fogadnia. A tüntetők haragja egyaránt fordul a reformer Haszan Róháni elnök és Ali Hamenei ajatollah, Irán vallási és politikai vezetője ellen - mondta.
Bécsben pártsemleges tüntetésen fejezték ki a résztvevők szolidaritásukat az iráni tüntetők iránt. A demonstráción mintegy félezren voltak.
Ausztriának és az EU-tagállamoknak világosan állást kell foglalniuk az iráni rezsim ellen, az odautazástól való eltanácsolás nem elég
- mondta a tüntetést szervező Mahsa Abdolzadeh az APA hírügynökségnek. Szerinte az embereknek nem kellenek sem a reformerek, sem a mollahok. A rendszer egészét bírálják, gazdasági és nőjogi követeléseket hangoztatnak, és nem akarnak további beavatkozást a szíriai háborúba.
Perzsiában elégedetlenség és igazságtalanság uralkodik. Irán gazdag ország, de a kormány Szíriában és Irakban költi el a pénzt, és az emberek éheznek
- mondta el egy iráni származású tüntető. "Az embereknek nincs munkájuk, és a mollahok elnyomják őket, elveszik a pénzüket, és a saját zsebüket tömik meg vele" - magyarázta egy másik résztvevő. "Nincs vélemény- és vallásszabadság. Én kereszténységre áttért muzulmán vagyok, és a kormányom megölne engem" - jelentette ki.