A német közvélemény jelentős része azt követeli, hogy a Közel-Keletről visszatért terroristafeleségek gyerekeit vegyék állami gondozásba, máskülönben ők is radikalizálódhatnak.
Németország több tartományában
hoztak létre olyan központokat fiatalok és gyerekek számára, ahol az iszlám radikalizációt akarják megelőzni,
illetve a már szélsőséges eszméket terjesztőket próbálják meg jobb belátásra téríteni.
Az egyik ilyen az Észak-Rajna-Vesztfáliában lévő deradikalizációs központ vezetője. Nora Fritzsche szerint ugyanakkor számos ok akadályozza a gyerekek állami gondozásba helyezését. Például csak azért, mert a szülők az Iszlám Állam területéről tértek vissza, még nem lehet a gyerekeiket elszakítani tőlük.
A központban csak a kiskorúak állapotát szokták vizsgálni, a szüleikét nem.
Fritzsche azon a véleményen van, hogy ő és a munkatársai pontosan látják, nagyon sok muszlim gyereknek nem adatik meg, hogy normális körülmények között nőjön fel ilyen háttérrel, de az állam nem tudja garantálni mindenki számára az ideális nevelést.
A német törvények értelmében, ha valamelyik szülőt elítélték bűncselekmény miatt, az sem elegendő ok a gyerekek állami gondozásba helyezéséhez.
Ráadásul a németországi bíróságok szerint, az Iszlám Állam terroristáival összeházasodott nők nem követtek el bűncselekményeket, mert őket nem kötelezték – a férfiaktól eltérően – eskütételre az IÁ mellett.
Az ügyészek viszont most azt szeretnék elérni, hogy
a dzsihadista feleségeket is állítsák az igazságszolgáltatás elé, arra hivatkozva, hogy belülről erősítették a terrorállamot,
mint a muszlim harcosok házastársai, akik a gyerekeket szélsőséges ideológiák szellemében nevelik fel.
A berlini kormány információi szerint 2012 óta nagyjából 960 ember csatlakozott az Iszlám Államhoz, közülük minden ötödik nő. Harmaduk már visszatért Németországba. A német biztonsági szolgálatok szerint mindegyik nőnek van legalább egy gyereke.
A pontos szám azért nem ismert, mert a német belbiztonsági szolgálat 14 éven aluli gyerekekről nem gyűjthet információkat.
Azt sem lehet tudni, hogy hány gyerek született az IÁ egykori területén.
Hans-Georg Maaßen, a német belbiztonsági szolgálat főnöke, nemrég arról beszélt, hogy
a Közel-Keletről visszatért gyerekek és fiatalok agyát átmosták a terroristák, így már erősen radikalizálódtak.
Léteznek olyan videofelvételek, amelyeken gyerekek fejezik le az áldozatukat. Maaßen szerint a terrorszervezet propagandája a harcosok új generációjának mutatja be őket, akik brutálisak és gátlástalanok.
Emiatt potenciálisan veszélyesek lehetnek mikor visszatérnek Németországba, ott pedig másodgenerációs dzsihadistákká válhatnak.
Thomas Mücke, a Violence Prevention Network (Erőszak-megelőzési Hálózat) igazgatója szerint viszont ezek a gyerekek nincsenek igazából radikalizálódva, ők csupán áldozatok, akiknek szorgalmazni kellene az integrációjukat. Mücke a gyerekeket német óvodákba és iskolákba íratná be, ahol napi kapcsolatban lehetnének a helyiekkel.
Ennek a lépésnek biztonsági kockázatairól persze egy szót nem nyilatkozott.
Feltevődik a kérdés, hogy mi lesz azokkal a gyerekekkel, akik a közel-keleti tartózkodásuk alatt túl kicsik voltak ahhoz, hogy bármire is emlékezzenek, de amikor kamaszkorba érnek, rájönnek, hogy az apjuk az Iszlám Állam katonája volt.
Az Erőszak-megelőzési Hálózat igazgatója azon a véleményen van, hogy a kamaszok ennek hatására nem radikalizálódnak, hanem megtanulják kritikusan szemlélni a szüleik cselekedeteit, a minél jobb integrációjukért pedig a német társadalom is felelős.
Az elmúlt évek tapasztalatai azonban nem igazolják a német liberális szervezet vezetőjének az optimizmusát.