Dapchi falu bentlakásos iskolájába a 926 tanuló közül 815 tért vissza, a többieknek nyoma veszett - közölte szerdán Abdulmaliki Sumonu, Yobe szövetségi állam rendőrségi minisztere, aki szerint mindazonáltal eddig egyikükről sem sikerült hivatalosan megállapítani, hogy emberrablás áldozata lett.
A Reuters hírügynökség két forrásból úgy értesült, hogy 91 diáklány tűnt el.
Ha bebizonyosodik az emberrablás,
ez lesz az egyik legsúlyosabb
2014 óta, amikor a Boko Haram több mint 270 diáklányt rabolt el Chibokból. Az eset felhívta a nemzetközi közösség figyelmét a kilenc éve tartó lázadásra, amelynek a következményeit az ENSZ a
világ egyik legsúlyosabb humanitárius válságának
nevezte.
Muhammadu Buhari nigériai elnök szerdán Yobe államba küldte a külügy- és a védelmi miniszterét, hogy derítsék fel a helyzetet - közölte Lai Mohammed tájékoztatási miniszter, aki szintén a helyszínre indult.
Egy szemtanú a Reutersnek elmondta, hogy látta, amint
a lányok sírtak és segítségért kiáltoztak.
A Boko Haram dzsihadistái hétfő este érkeztek Dapchiba teherautókkal, egyesek nehézfegyverekkel, gyakorlóruhában - mondták el szemtanúk. Egyenesen az iskolához mentek, szórványosan lövöldöztek, a diákok és a tanárok menekülni kezdtek. Többen a környékbeli bokrokban töltötték az éjszakát.
A Boko Haram iszlám kalifátus létrehozásán fáradozik Nigériában. A szervezet 2009-ben megkezdett lázadása óta több mint 20 ezren haltak meg, és
kétmillió ember kényszerült otthona elhagyására
Afrika legnépesebb országának északkeleti részében.
A Chibokból elrabolt 270 diáklány közül mintegy hatvanan röviddel az emberrablás után kiszabadultak, többeket közvetítés útján engedtek el. Mintegy százan azóta is fogságban vannak.
Segélyszervezetek szerint a Boko Haram felnőttek és gyermekek ezreit rabolta el.