A COB fedőnevet viselő Corbyn 1986 körül legalább háromszor találkozott az StB tisztjeivel, írja a brit The Sun, a csehszlovák kommunista titkosszolgálat levéltárából előkerült dokumentumok alapján.
Nyilvánosságra került iratok értelmében a Munkáspárt jelenlegi elnöke egy Nagy-Britanniában letartóztatott kelet-német Stasi kém ügyéről szivárogtatott anyagokat a csehszlovák titkosszolgálatnak.
Az StB szerint Corbyn ideális elvtárs volt, ugyanis
ellenségesen viszonyult Margaret Thatcher konzervatív kormányához és a kommunistaellenes Ronald Reagan adminisztráció által vezetett Egyesült Államokhoz is.
A keleti blokk országaival baráti kapcsolatokat ápolt, és támogatta „a szovjet békekezdeményezéseket". Tehát röviden egy kommunista hazaáruló volt.
Corbyn a londoni antikommunista cseh emigrációról is jelenthetett a csehszlovák titkosszolgálatnak.
Ők a „szocialista paradicsomból" a második világháború, majd a '68-as „prágai tavasz" erőszakos elfojtása után Londonba menekült értelmiségiek voltak.
A Munkáspárt elnöke tagadja a vádakat, Anthony Glees, az Oxfordi Egyetem hidegháborús szakértője azonban erről másképp vélekedik.
Szerinte nem hihető Jeremy Corbyn elvtárs vallomása, miszerint nem tudta, hogy a csehszlovák kapcsolatai a prágai titkosszolgálat ügynökei.
Véleménye alapján
ez elképesztő naivitásra vall, és egy ilyen ember nem lehet az Egyesült Királyság miniszterelnöke.
A dokumentumok szerint Jan Dymic cseh hadnaggyal is találkozott legalább két alkalommal Londonban, a brit parlament alsóházában, először 1986. november 25-én.
Hivatalosan december 9-én létesített vele kapcsolatot a csehszlovák titkosszolgálat.
1987 januárjában ellenőrizte őt az prágai Belügyminisztérium, és két hónap múlva kapta meg a COB fedőnevet. Ez év júliusában a Csehszlovák Kommunista Párt Központi Bizottságának az egyik tagjával is megbeszélést folytatott.
Október 24-én Dymic hadnagy azt írta, hogy elmélyült a bizalma Corbyn iránt.
Andor Sándor, a Csehszlovák Néphadsereg akkor vezérkari főnöke szerint a Munkáspárt későbbi elnöke más jellegű feladatokat is elláthatott.
A 80-as évek végén a Szovjetunió SS-21-es rakétákat telepített Európába, válaszként rá Amerika is rakétákat telepített Nagy-Britanniába. Corbynnak és párttársainak az volt a feladatuk, hogy tiltakozzanak Washington "imperialista" politikája ellen.
A szovjet imperializmus természetesen soha sem zavarta őket.
Érdekességként megjegyzendő, hogy a tízszázalékos parlamenti bejutási küszöb (mivel közös listát állít a két párt, de külön frakciót akarnak, mindkét pártlogó megjelenik a szavazólapon) határán billegő MSZP-P szombati kampánynyitó kongresszusára Jeremy Corbyn videóüzenetet küldött, támogatásáról biztosította (az egyre nagyobb káoszban kampányoló) Karácsony Gergelyt, és a választások után szeretne együttműködni a magyar szocialistákkal. (A szocialisták egyébként teljesen esélytelenül indulnak a választáson, felmérések szerint nem érik el a bejutáshoz szükséges 10 százalékot.)
Karácsony mindenesetre megnyugodhat:
legalább egy nyugati kommunista spicli támogatja őt.
Úgy tűnik, hogy összenő, ami összetartozik.