Az egyetemi tanár úgy fogalmazott, hogy a nyugati ember képes arra, hogy titkosszolgálatokat működtessen, és ezzel sok támadást elhárítson, de arra már képtelen, hogy megállapítsa a terrortámadások okát, amely valójában egyszerű:
a terroristák nem szeretik a nyugati embereket.
A Hannah Arendt Intézet filozófusa felidézte, hogy a 20. század fordulóján úgy képzelték őseink, hogy a bűnözők szegények, a társadalom pereméről származó, tanulatlan emberek Ma már tudjuk, hogy sokan közülük műveltek és intergáltak, ezért másban keressük a terroristák motívációját. Egyesek – szerinte hibásan – úgy képzelik, hogy ezek az emberek mentálisan betegek, pedig minössze arról van szó, hogy
nem tudják elfogadni a nyugati világ vívmányait, például a női empancipációt, vagy a szekularizmust.
Az amerikai John Updike: A terrorista című regényének főhősét hozta fel példaként. A fiatal Ahmad Mulloynak nem tetszik a mindennapi amerikai élet: a fogyasztói társadalom, a lengén öltözött lányok látványa, amely azt sugallja, hogy ebben a világban semmi sem tilos, és a vulgaritást sem fogadja el, amely a nyugati világnak a sajátja.
Chantal Delsol szerint azoknak a muszlimoknak bizonyos százaléka, akiknek a nyugat otthont adott,
valójában gyűlöli a nyugatot.
Sok nyugati naiv módon azt hiszi, hogy a pokol után, a kommunizmus után az ideológiák eltűntek
- mondta a világhírű filozófus, majd hozzátette, hogy valójában egy új háború robbant ki a nyugati világgal szemben, amelyben nagyon nehéz harcolni, mert szerinte a nyugati ember régen elvesztette a szokásait, amellyel megvédhetné a nyugati kultúrát.