Európa azt akarja, hogy ismerje el Oroszország a maláj gép lelövését

Vágólapra másolva!
Egy holland nyomozócsoport bebizonyította, hogy egy orosz rakéta lőtte ki a 2014-ben lezuhant maláj utasszállítót. Az EU is azt akarja, hogy Oroszország ismerje el a felelősségét a maláj gép lelövésében. 
Vágólapra másolva!

Felelősségvállalásra sürgeti Oroszországot az EU, de Ausztrália és Hollandia is, ahonnan a szerencsétlenség áldozatainak többsége származik. Ők is szintén azt szeretnék, hogy az oroszok ismerjék el a maláj gép kilövését, és segítsenek a további tényfeltáró munkákban.

Az Európai Unió minden államot arra sürget, hogy segítsen elszámoltatni az orosz államot.

Stef Blok holland külügyminiszter aláhúzta,

a nemzetközi vizsgálócsoport megállapításai egyértelműen bizonyítják, hogy közvetlen kapcsolat van a repülőgép lelövésére használt rakétarendszer telepítése és az orosz hadsereg között.

A maláj gép megsemmisítése helyrehozhatatlan szenvedést okozott, amely jóvátételt követel - tette hozzá. Kijelentette: a két ország arra kéri Moszkvát, ismerje el felelősségét, és teljes mértékben működjön együtt a nyomozókkal a teljes igazság megismerése és az igazságszolgáltatás céljából.

A holland és az ausztrál kormány várhatóan hivatalos jogi lépéseket tesz az orosz felelősség megállapítása érdekében

- tette hozzá.

Julie Bishop ausztrál külügyminiszter - Blokéval párhuzamosan - Canberrában tett nyilatkozatában kijelentette, hogy a bemutatott bizonyítékok ismeretében az egyetlen levonható ésszerű következetés Oroszország közvetlen felelőssége a katasztrófában.

Mint elmondta, Ausztrália és Hollandia tájékoztatta Oroszországot a nemzetközi jog szerinti felelősségéről.

Hozzátette: arra kérték Moszkvát, konstruktívan vegyen részt a tényfeltáró munkában, és keresse a jóvátétel lehetőségeit.

Csütörtökön, az MH17-es járat tragédiájának ügyében vizsgálódó nemzetközi szakértőcsoport tagjai közölték, hogy egy orosz katonai egység rakétája lőtte le az Amszterdamból Kuala Lumpurba tartó repülőgépet Kelet-Ukrajna felett 2014 nyarán.

A Buk-Telar rakéta az oroszországi Kurszkban állomásozó 53. légvédelmi dandártól származik. Mint elmondták, a repülőgépet megsemmisítő rakéta nem sokkal a támadás előtt érkezett Kelet-Ukrajnába Oroszországból, ahová a Boeing 777-es lelövése után vissza is vitték a kilövőállást. A nyomozók nem nevezték meg a feltételezett elkövetőket.

A négy évvel ezelőtti tragédiában a fedélzeten tartózkodó mind a 298 utas - köztük 196 holland és 27 ausztrál -, valamint a legénység életét veszette.

Oroszország végig tagadta, hogy köze lett volna a gép lelövéséhez.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!