Orbán Viktor miniszterelnök csütörtökön és pénteken részt vesz az EU állam- és kormányfőinek csúcstalálkozóján, ahol már régóta előkészített és megoldatlan kérdések sora szerepel a napirenden. Olyan fontos kérdésekről tárgyalnak majd, mint a következő többéves uniós költségvetés, a Brexit, az Oroszországhoz fűződő viszony, valamint az Egyesült Államokkal kibontakozóban lévő kereskedelmi háború, de a legfontosabb téma az illegális migráció lesz - mondta.
Úgy vélte, az elmúlt hetekben a migránsokat szállító hajóktól kezdve az új olasz intézkedéseken át a minicsúcsig számtalan formában vetődött fel, hogy milyen kihívások elé állítja Európát az illegális migráció kezelése. Kovács Zoltán kiemelte:
Magyarország az elmúlt időben tett intézkedéseivel felkészült, hogy határozottan és egyértelműen képviselje a továbbiakban is azt az álláspontot, amelyet az elmúlt három évben talán a legkövetkezetesebben képviselt a kormány és Orbán Viktor miniszterelnök.
Hangsúlyozta:
ezen álláspont szerint az illegális bevándorlást meg kell állítani, nem megszervezni, az európai határokat meg kell védeni, ami nem képesség, hanem akarat kérdése. Emellett pedig akik illegális módon érkeztek Európába, azokat vissza kell vinni a hazájukba
- tette hozzá.
Kovács Zoltán kijelentette: európai megoldás csak az európai emberek akaratán nyugodva jöhet létre, és az európai emberek véleménye arról árulkodik, hogy a magyarok véleményével egybecsengően azt gondolják, a migrációt meg kell állítani, a határokat meg kell védeni.
Úgy látja, elképzelhetetlen minden más megoldás, amely kvótákból, szétosztási mechanizmusokból vagy a tagállamok szuverenitását és lehetőségeit csorbító megoldásokból indul ki. Magyarország példát mutatott, hogy fel lehet készülni a kihívásokra, lehetséges határozott ellenlépéseket és eszközöket fogatosítani - közölte.
Csütörtökön a legfontosabb napirendi pont a migráció külső és belső dimenziója lesz, de az uniós vezetők többek közt a kereskedelempolitikával is foglalkoznak majd, és határozatot fogadnak el az Európai Parlament jövőbeli összetételével kapcsolatban. A csúcson a visegrádi négyek egységes álláspontot képviselnek a kötelező kvótával szemben, és továbbra is a határok lezárását sürgetik az illegális bevándorlók előtt.
A Századvég Alapítvány vezető kutatója szerint a kvótákat illetően nem jutnak döntésre a közös migrációs és menekültpolitikáról szóló uniós csúcson. Pócza István azzal indokolta véleményét, hogy
a soros osztrák elnökségnek a határok védelme az elsődleges, így az unió hiába bízza rá a kvótarendszer kialakítását.
Emlékeztetett: Angela Merkel német kancellárnak vasárnapig kell egy európai megoldást felmutatnia. A kutató szerint ezért járt el a minicsúcs összehívása érdekében is, ahol a tagállamok között éles véleménybeli ellentétek mutatkoztak meg, előre vetítve a csütörtöki találkozó sikertelenségét. Jelenleg Angela Merkel sokkal inkább megosztja, mintsem egyesíti Európát, elszakadt az európai valóságtól, és nem képes gondolkodását a jelenhez és az aktuális kihívásokhoz igazítani - fűzte hozzá Pócza István.
Az elmúlt 13 év nagyobb részében Angela Merkel német kancellár volt az EU-s csúcsértekezletek főszereplője, mivel ő volt a legerősebb politikus Európában. Az idei tanácskozáson szintén ő lehet a középpontban, ám egészen más ok, nevezetesen gyengesége miatt - kezdi a csúcsot felvezető cikkét a Financial Times (FT). Hazájában párja, a konzervatív CDU lázadó partnere, a CSU szorongatja, a nemzetközi porondon a bevándorlásellenes erőkkel kell csatáznia abban bízva, hogy európai barátai kisegítik.
A CSU a két párt 70 éve működő szövetségét tette kockára azzal, hogy elnöke, Horst Seehofer a kancellár hozzájárulása nélkül, sőt Merkel kifejezett akarata ellenére le akarja zárni a német határt azok előtt a menekültek előtt, akiket a schengeni övezeten belül egy másik országban regisztráltak. Németország első embere két hete két hetet kért, hogy európai vagy legalább több országot összefogó megoldást találjon az egyoldalú lépés helyett. Ha ezt nem sikerül elérni, és erre mutatnak az előjelek, akkor
Seehofer lezárja a határt, ami pedig a CDU és a CSU szakításához vezethet. Ez pedig a német kormánykoalíció bukását jelentheti.
A brüsszeli Politico szokásos reggeli hírlevele is úgy interpretálja a mostani uniós csúcsot, hogy az lehet Merkel végjátéka.
Sorsdöntőnek nevezte az uniós csúcsot az olasz miniszterelnök. Giuseppe Conte szerint Olaszország migrációs javaslatai "vízválasztók" lehetnek annak érdekében, hogy "olyan Európa jöjjön létre, amilyet szeretnénk". A kormányfő arra a tízpontos csomagra utalt, amelyet a római kormány a vasárnapi brüsszeli minicsúcson mutatott be Európai migrációs stratégia címmel. Valójában korábban már felvetett javaslatokról van szó, mint például
az Európai Unió külső határai védelmének megerősítése vagy a kiinduló országokban létesítendő regisztrációs központok.
Az olasz miniszterelnök erős jelzést vár Brüsszeltől az európai költségvetés kérdésében is: Róma "rugalmasságot" kér az EU-tól, valamint a szociális források növelését az Olaszországban is növekvő szegénység enyhítésére.
Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke korábban arról beszélt, javaslatot fog tenni a Földközi-tengerből kimentett bevándorlók biztonságos elhelyezésére és menedékkérelmük elbírálására Európán kívül létrehozandó központok felállítására. Bármilyen közös migrációs politikának előfeltétele az, hogy a tagállamok döntsék el, hogy ki léphet az EU területére. "Ha ezt nem sikerül elérni, az a gyengeség jele lenne, és
mindenekfelett azt a benyomást keltené, hogy Európának nincs külső határa"
- írta Tusk.