Friss: Már az orvos és a haditengerészet három búvára is elhagyta a barlangot.
Miután mindenki biztonságban elhagyta a barlangot Narongsak Osatanakorn, a mentés vezetője azt nyilatkozta, hogy nagyon boldog, és elképzelhető, hogy nem tud mindenkinek köszönetet mondani, majd hozzátette, hogy a thai hadsereg több mint 1000 embert küldött, hogy segítsék a mentést.
Helyi idő szerint kedd délelőtt 10 órakor megkezdték a maradék négy gyerek és edzőjük mentését a thaiföldi barlangban – írja a The Guardian.
A terveiknek megfelelően mindenkit ki tudtak menteni.
A csoport utolsó tagjai helyi idő szerint 17 óra 40 perckor - közép-európai idő szerint 12 óra 40 perckor - értek ki a szabadba.
Nem tudjuk bizonyosan, hogy csoda vagy a tudomány vagy mi tette lehetővé, hogy az egész csapatot sikerült kimenekíteni a barlang fogságából. Mindenki biztonságban van
- közölte Facebook-oldalán a haditengerészet.
Már mind a 13-an a kórházban vannak.
Délután Narongszak Osatanakorn, a műveletet irányító tartományi kormányzó szerint egy orvos és a thaiföldi haditengerészeti kommandó három tagja, akik azóta vannak a csoporttal, hogy felfedezték őket a múlt hét elején, szintén ma jönnek ki a barlangból.
A tegnap esti esőzés sem akadályozta a 19 főből álló mentőexpedíciót.
A négy gyereket és az edzőt egyszerre hozták ki, így a mai mentés tovább tartott, mint a korábbiak.
Az utoljára kimenekített gyerekeket is azonnal orvosi vizsgálatnak vetették alá a barlang kijáratánál, de állapotukról eddig semmit sem közöltek. A barlangtól mentőautóval vitték el őket, majd mentőhelikopteren szállították őket kórházba.
A helyszíni tudósítók jelentései szerint körülbelül fél óránként szállították el őket mentővel.
A thai televízió szerint tizenegyedikként a legfiatalabb fiút mentették ki. Egyes hírek szerint a 11 éves Chanin Wiboonrungruengről van szó, de ezt még nem erősítették meg, ahogy a többiek személyazonossága sem ismert.
A sikeres mentőakcióhoz először az izlandi miniszterelnök gratulált. Ma a remény, az együttérzés és a bátorság nyert - írta Katrín Jakobsdóttir. Twitter-üzenetében még gyors felépülést kívánt a bátor fiúknak.
A gyerekeket egyesével, szakaszosan, négy csoportba osztva indították el, mindegyiküket két-két búvár segítette a helyenként mennyezetig érő, sötét, zavaros és hideg vízben. Az egész művelet három napig tartott: vasárnap négy, hétfőn újabb négy gyereket mentettek ki, kedden pedig az utolsó négy fiút is az edzővel együtt.
Az edző nagynénje, azt nyilatkozta, hogy csak megakarja ölelni Ekapol Chantawongot.
Ha meglátom, nem akarok mást, csak megölelni őt, és elmondani neki, hogy mennyire hiányzott.
A BBC szerint a vasárnap és hétfőn kimentett gyerekek jól vannak.
Kettőjüket enyhe tüdőgyulladás miatt kezelték, két fiúnak alacsony volt a testhőmérséklete,
egynek pedig alacsony volt a pulzusszáma a kórházba szállításkor, de azóta normalizálódott az állapotuk. A Sky News szerint egyiküknek sincs láza, és a kedvük is jó.
A fertőzésveszély miatt karanténban ápolják őket,
szüleik csak üvegfalon keresztül láthatják
a vasárnap kihozott fiúkat. A második csapatot is hamarosan láthatják a szüleik, a látogatást viszont csak a teljes kivizsgálás után engedik meg az orvosok.
Amesh Adalja, a baltimore-i Johns Hopkins egészségügyi központ kutatója szerint
az egyik legfőbb veszélyt a denevérek által terjesztett fertőzések jelentik.
Nem tudni, voltak-e denevérek ott, ahol a 12 fiú és edzőjük tartózkodott, bár a legtöbb barlangban élnek kisebb-nagyobb kolóniák. Ha azonban az orvosokban él a gyanú, hogy kapcsolatba kerültek velük vagy ürülékükkel, akkor valószínűleg védőoltást kapnak, hogy a veszettség kialakulását megakadályozzák.
„Vannak gombák is, amelyek előszeretettel tenyésznek denevérürülékben. Spóráik belélegzése gombás tüdőgyulladást, hisztoplazmózist okozhat” – mondta a kutató.
Fokozatosan szoktatják őket a külvilághoz: csak könnyen emészthető ételeket kapnak, például hígított zabkását, de gyorsan erősödnek, így az orvosok csokit és kenyeret is megengedtek nekik.
A sötétben töltött két hét miatt pedig napszemüveget kell viselniük.
A barlangrendszerben az ifjúsági focicsapat 12 tagja és edzőjük, a 25 éves Ekapol Chantawong rekedt benn június 23-án.
Időközben két producer is megérkezett a barlanghoz, akik állítólag máris a focicsapat történetének megfilmesítésen kezdtek el dolgozni.
Bár a FIFA korábban meghívta a gyerekeket,
az orvosok nem engedik el őket a focivébé vasárnapi döntőjére,
mivel legalább egy hetet kórházban kell tölteniük, hogy teljesen felépüljenek. Ugyanakkor a Mae Sai Prasitsart iskola igazgatója – ahova a focicsapat hat tagja jár – felmentette a gyerekeket a jövő heti vizsgák alól.
A thai miniszterelnök a katasztrófaturizmustól tart, és ezentúl szigorúbban fogják ellenőrízni, hogy ki lép be és ki megy ki a világhírűvé vált barlangból: „Több lámpát és jelzőlámpát kell felraknunk, veszélyes a barlang.”