A francia filozófus szerint sajnálatos, hogy a közép-európai országok bevándorlási kérdésekben képviselt álláspontját barbárságként fogadják, miközben
Nyugat-Európában lehetetlen vitázni a bevándorlásról,
mert csak egyetlen állítás megengedhető, az, hogy "humanista kultúraként erkölcsi kötelességünk befogadni az ajtónkon kopogtató elesetteket".
Az állítás mérséklése vagy megkérdőjelezése pedig politikailag nem korrekt
– fejtette ki véleményét.
"Vezetőink, Emmanuel Macron francia elnök és Angela Merkel német kancellár bevallottan kizárólag azért korlátozzák a befogadást, hogy elejét vegyék a populisták megerősödésének" - írta.
Orbán Viktor tavaly júniusban, Helmut Kohl néhai német kancellár halálának évfordulóján a közép-európai kultúra egyik legfontosabb jelképére hivatkozott: a kereszténység védőbástyájára.
A történelem folyamán gyakorlatilag ezek voltak azok az országok, amelyek feltartóztatták a barbár inváziókat, és ezzel - a földrajzi helyzet kötelez - védték Nyugat-Európát
- emlékeztetett rá Delsol.
Orbán szerint az lenne a valódi könyörületesség, ha kapuink szélesre tárása helyett segítenénk az elmaradottak fejlődését
- tette hozzá a filozófus.
"Az elméletet lehet vitatni: a fejlődés segítése hosszú távra szól, míg a probléma nagyon rövid távú; illetve lehet-e a barbárok invázióihoz hasonlítani a szegények menedéket kérő tömegét?" - vetette fel a kérdést.
"De végtére is a nyugati közvélemény csak saját magával beszél, és így nem vitázik" - mutatott rá.
Emellett pedig azt sem tudja, mit jelent a kereszténység védőbástyája, és nem is akarja tudni
- folytatta. Vagyis, vitatkozni lehetne a migrációról, de erre a nyugat-európai értelmiség nem hajlandó.
Bár Kurz másképpen érvelt, ugyanolyan megbotránkozást keltett. A fiatal osztrák kancellár nem a befogadást, hanem annak módját kérdőjelezte meg.
Kurz szerint nem megengedhető, hogy a befogadottak eltorzítsák a befogadó ország kultúráját
- írta Delsol.
"Néhány hete európai illetékesek és a média egy része azt a nótát fújja, hogy nincs is migrációs válság" - fűzte hozzá.
Tagadják a valóságot, hogy ne kelljen szembenézniük vele.
Van abban valami gyalázatos, hogy el akarják velünk hitetni: a válságos helyzet megszűnt létezni, mintha mi, a választók sötét idióták lennénk" - fűzte hozzá a szerző.
Nincs szükségünk bekötött szemű, humanista és anyámasszony katonája kormányokra
- szögezte le a filozófus.
"Nyitott szemű, humanista kormányokra van szükségünk, olyanokra, amelyek képesek megfogalmazni követeléseiket akkor is, ha éppen jóindulatot tanúsítanak" - emelte ki.
Chantal Delsol, a Hannah Arendt Intézet világhírű filozófusa május végén a Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Közalapítvány, valamint a Századvég Alapítvány szervezte Európa Jövője konferencián tartott előadást Budapesten. Ezután nyilatkozott az Origónak.
Akkor arról, hogy
Brüsszel fel akarja számolni a nemzetek közösségét jelentő Európát, elutasítja a nemzetállamokat és a technokrata kormányzásban gondolkodik
, ezt mondta:
Ez valójában a demokrácia végét jelenti. Úgy gondolom, hogyha ebbe az irányba megy tovább ez a gondolkodás, akkor lehet, hogy húsz év múlva Európa lakossága átmegy egyfajta ellenállásba."