Hardman szerint a királynő nem nagyon akart találkozni a román diktátorral, de az ígéretet tett egy 300 millió fontos repülőgép-vásárlásra, így kénytelen volt fogadni őt, mivel a brit gazdaságnak akkor éppen égető szüksége lett volna erre az üzletre – írta az erdélyi Transindex.ro a Balkan Insight-ra hivatkozva.
Ahogyan a videofelvételekből is látható,
Nicolae Ceaușescut és feleségét, Elenát királyi fogadtatásban részesítették az országban, volt kocsikázás London belvárosában és közös vacsora is a királynővel.
A könyv beszámolója alapján azonban a találkozót megelőzően
Giscard d'Estaing akkori francia államfő külön figyelmeztette Erzsébetet arra, hogy vigyázzon Ceaușescuékkal, mert lopnak.
Giscard közölte a királynővel, hogy amikor a diktátor és felesége Franciaországban tartózkodott, a szállásukról szinte mindent elvittek, ami mozdítható volt, a lámpánktól a fürdőszoba-felszerelésekig.
A királynő ezt követően utasította udvarmesterét, hogy
minden értékes tárgyat tüntessenek el a Ceaușescuéknak előkészített lakosztályból,
sőt még a vacsoraasztal ezüstétkészletét is cseréljék le.
Hardman arról ír, hogy a királynő a kötelező találkozókon kívül nem volt hajlandó többé találkozni a diktátorral és feleségével,
egy alkalommal, amikor meglátta közeledni őket a Buckingham-palotához, inkább elbújt egy bokor mögött.
Ceaușescuék látogatása egyébként eléggé fekete foltként került be a brit diplomácia történetébe.
David Owen egykori külügyminiszter (aki kikönyörögte a királynőnél, hogy Elena Ceaușescu díszdoktori címet kapjon a Royal Institute of Chemistry-től), beismerte, hogy hiba volt megszervezni a látogatást és mindenben kedvére tenni a Ceaușescu házaspárnak.
A találkozón ráadásul végül semmit sem nyertek a britek, mivel
Ceaușescu nem fizette ki a repülőgépeket.