Kovács Zoltán találkozott a brüsszeli magyar és nemzetközi sajtó képviselőivel (többek között: Politico, Euobserver, Agence Europe, Financial Times, BBC News, Le Monde, Le Figaro, Ritzau, ZDF, De Standard, MTI, Bruxinfó, Hír TV), interjút adott a flamand VRT televíziónak (2137/BXL/2018 számon külön jelentés készült) és a dán TV2-nek.
A kormányszóvivő bevezetőjében elmondta, egyértelmű, hogy
a következő napokban az Európai Parlament plenáris ülésének napirendjén szereplő Sargentini-jelentés fogja a közbeszédet meghatározni magyar szempontból.
Hozzátette: a magyar kormány kész képviselni a saját álláspontját, az igazat a Sargentini-jelentéssel kapcsolatban.
A plenáris ülésen Orbán Viktor miniszterelnök, mint mindig, nyílt és őszinte lesz, különösen a jelentésben foglalt vádak fényében.
A kormány többször hangsúlyozta, hogy egy boszorkányüldözés zajlik Magyarországgal szemben, és ez egyben a legjobb módja annak, hogy Európát megosszák.
A Sargentini-jelentésben nem létező ügyek (non-issue) szerepelnek, ugyanis több olyan esetet említ a jelentés, amelyeket már mindkét fél számára kielégítően rendeztek,
így azok egyszerűen hazugságok.
A jelentésnek politikai motivációja van amiatt, hogy a magyar kormány következetesen kitartott amellett az álláspontja mellett, hogy ellenzi az illegális migráció minden formáját.
A jelentés tehát
a migrációpárti liberálisok elkeseredett próbálkozása, hogy Magyarországot pengeélre állítsák.
A kormányszóvivő hozzátette: az európai projektnek sem tesz jót az, ha megosztásra törekszenek egyes vezetők, mint például a francia elnök.
Kihangsúlyozta:
Magyarország visszautasítja a kettős mércét,
vissza kell térni az egyenlő bánásmódhoz, és fontosnak tartja a kormány, hogy az álláspontja is meghallgatásra leljen, mindeközben nyitottak vagyunk arra, hogy megoldást találjunk a nyitott kérdésekre.
Az újságírói kérdések jelentős része a Sargentini-jelentésre és annak következményeire vonatkozott.
A kérdésekre reflektálva a kormányszóvivő elmondta, hogy:
A kormányszóvivő a brit közszolgálati rádió, a BBC közéleti és politikai műsorokat sugárzó 4-es csatornájának délelőtti hírmagazinjában kijelentette azt is: teljesen részrehajló és politikailag motivált a Sargentini-jelentés, amelyet egy szélsőbaloldali, „akár anarchistának, balosnak is nevezhető politikai aktivista” készített. Kovács Zoltán szerint a nagy probléma az, hogy
„az Európai Unión belül egyes politikai erők, köztük Judith Sargentini az ő szélsőbaloldali politikai nézeteivel együtt”, az európai értékek nevében gyakorlatilag politikai kampányt folytatnak egy olyan ország ellen, amelyet politikai okokból nem szeretnek, a tényekkel ugyanakkor nem törődnek.