Azt mondjuk, hogy ez a személy a gyilkosság környékén mozoghatott abban az időben, de nem állítjuk, hogy biztosan ott volt
- idézte a Sita szlovák kereskedelmi hírügynökség a különleges ügyészt. Hozzátette: a nyomozati szervek azt szeretnék, hogy a fantomképen szereplő személy - akiről további információkat nem hoztak nyilvánosságra -
önként jelentkezzen a rendőrségen, mivel lehetséges, hogy információkkal rendelkezik Ján Kuciak újságíró és barátnője meggyilkolásáról,
esetleg azokról a személyekről, akik részt vehettek a bűntett elkövetésében.
A különleges ügyész elmondta, hogy az ügy vizsgálata még nem jutott abba a szakaszba, hogy a vizsgálati szerveknek gyanúsítottjaik lennének,
azt tudják, hogy egyetlen elkövető volt, az viszont még vizsgálják, hogy volt-e segítője.
A tájékoztatón elhangzott, hogy a nyomozás kezdettől fogva két szinten folyt, az elsőben az elkövető és esetleges segítői személyazonosságának megállapítására összpontosítottak, a másikban pedig a gyilkosság okának és a megbízó személyének kiderítésére.
A nyomozásban jelenleg a meggyilkolt újságíró, Ján Kuciak újságírói munkájának két területét vizsgálják - mondta az üggyel megbízott különleges ügyész, aki a vizsgálat érdekére hivatkozva bővebb információkat nem hozott nyilvánosságra, azt azonban megerősítette:
a gyilkosságot megrendelésre követték el.
A kettős gyilkosság ügyében zajló nyomozás során a vizsgálati szervek
ez idáig több mint kétszáz személyt hallgattak ki, tíz házkutatást végeztek,
több ezer - lehallgatás során készült - felvételt hallgattak meg és több mint negyven törvényszéki szakértői vizsgálat eredményét elemezték.
A kettős gyilkosság áldozatait - egy fiatal szlovák tényfeltáró újságírót, Ján Kuciakot és barátnőjét - február végén találta meggyilkolva a galántai járásban fekvő Nagymácsédon lévő családi házukban a rendőrség.
Az újságíró halála - a rendőrség szerint feltételezhetően munkájával összefüggésben ölték őt meg - közfelháborodást váltott ki az országban, és heteken belül korábban nem látott tüntetéssorozathoz, illetve mély belpolitikai válsághoz vezetett.
A történések végül a kormány több tagjának távozásához, illetve a kabinet széleskörű átalakításához vezettek.
Az újságíró-gyilkosság után történteket, a hatásukra távozni kényszerült korábbi szlovák kormányfő, Robert Fico többször is olyan, az állam teljes destabilizációjára tett kísérlet részének nevezte, amelynek "forgatókönyve nem Szlovákiában íródott".