Jacob Rees-Mogg, a European Research Group (Európai Kutatási Csoport, ERG) nevű, a Konzervatív Párt alsóházi frakcióján belül létrejött erőteljesen EU-szkeptikus kampánycsoport frontembere sajtóértekezleten jelentette be, hogy továbbította a szavazást kezdeményező levelét a frakció illetékes bizottságának elnökéhez.
Rees-Mogg bejelentése
önmagában jelképes jelentőségű,
mivel a Konzervatív Párt szabályai szerint bizalmatlansági szavazás kiírásához az szükséges, hogy a tory frakció legalább 15 százaléka – a jelenlegi létszám alapján 48 képviselő – csatlakozzon a kezdeményezéshez.
Az utóbbi napokban azonban több képviselő is jelezte, hogy ezt megtette, és Rees-Mogg csütörtöki lépése után újabb tory törvényhozók csatlakozása valószínűsíthető.
May szóvivője szerint a miniszterelnök készen áll felvenni a harcot egy „bizalmatlansági indítvánnyal".
A Brexit-megállapodás tervezetét a kormányjóváhagyást követően May bemutatta az Alsóházban. A háromórás ülésen világossá vált, hogy
a May által kitárgyalt megállapodásnak nincs meg a kellő támogatottsága pillanatnyilag.
A szöveget a Labour pártvezetés egyértelműen elutasította, azt nem támogatja a DUP, illetve felszólt ellene több konzervatív EU-párti és Brexiter képviselő, a skót SNP és a liberális demokraták egyaránt. A mai parlamenti vita alapján úgy tűnik, a kormányfő stratégiája abból indul ki, hogy a decemberre esedékes jóváhagyó voksolásig még van ideje, hogy meggyőzze a képviselőket, így egyelőre mellékes, mennyire (nem) támogatják a tervezetet.
Emellett
May egyértelműen nem kíván érdemi alternatívát biztosítani a képviselőknek,
miután többször felhívta a figyelmet, hogy a megállapodás elutasításával vagy a Brexit elmaradását, vagy a "no deal"-t kockáztatja az Alsóház.
May parlamenti felszólalása előtt nem sokkal bejelentette lemondását Dominic Raab, aki eddig a Brexit-folyamatot irányító brit minisztériumot (DExEU) vezette. Lépését azzal indokolta, hogy nem tudja "jó lelkiismerettel" támogatni a kormány által előző este jóváhagyott megállapodástervezetet.
Ugyancsak csütörtökön lemondott Esther McVey munka- és nyugdíjügyi miniszter is, hasonló indokokkal.
Hírek szerint Raab pozíciójára felkérést kapott Michael Gove agárminiszter, a Brexit-kampány korábbi prominens vezetője. (Mindeközben egyes hírek szerint a Bank of England elnöke a Citybe rendelte a nagybankok képviselőit egy egyeztetésre a piaci zavarok elkerülése érdekében.)
Theresa May a súlyos bírálatok ellenére sem kíván távozni tisztségéből, kijelentve: ő szándékozik végigvinni a Brexit-folyamatot. Csütörtök esti sajtóértekezletén közölte azt is: sajnálja, hogy több kormánytag távozott a kabinetből a tervezet feletti nézeteltérések miatt, de ő továbbra is maradéktalanul hisz abban, hogy az Egyesült Királyság és minden egyes lakója számára az a helyes irány, amelyet ő kijelölt.
A lemondásokkal kapcsolatban elmondta, hogy teljesen megérti, hogy egyeseknek nem tetszenek a megállapodástervezetben foglalt kompromisszumok, de senki nem tudhatja, milyen következményekkel járna, ha a kormány nem e tervezet alapján vinné tovább a Brexit-folyamatot.
Szerinte a letérés erről az irányról "mély, súlyos bizonytalanságot" teremtene.
Theresa May megerősítette azt a korábban is többször hangoztatott álláspontját, hogy nincs lehetőség újabb népszavazásra a brit EU-tagságról, annak ellenére sem, hogy egyre több szervezet és közéleti személyiség követeli ennek kiírását.