Még mindig sugárszennyezett a víz a megrongálódott japán atomerőműnél

Fukushima Daiichi, fukusimai atomerőmű, Fukushima
This March 10, 2018 picture shows the troubled Fukushima Daiichi nuclear power plant being lit up in Okuma, Fukushima prefecture, on the eve of the seventh anniversary of the 2011 Great East japan earthquake. - Japan marked on March 11 the seventh anniversary of a deadly earthquake, tsunami and nuclear disaster that devastated its northeastern coast and left about about 18,500 people dead or missing. (Photo by - / JIJI PRESS / AFP) / Japan OUT
Vágólapra másolva!
Japánnak sürgősen kezelnie kell a 2011-es földrengésben és szökőárban megrongálódott fukusimai atomerőműnél felhalmozódott sugárszennyezett vizet.
Vágólapra másolva!

A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség szakértői nemrég felkeresték a Tokió Elektromos Művek (TEPCO) tulajdonában álló létesítményt, és egy hetet töltöttek a tisztítási munkák ellenőrzésével. A TEPCO az előző hónapban beismerte:

az erőműnél kezelt víz továbbra is tartalmaz radioaktív részecskéket, pedig korábban évekig ennek ellenkezőjét állították.

A NAÜ közleményében azt írta: a tisztítási munkák kulcsfontosságú része a szennyezett víz kezelése.
Az erőmű környékén körülbelül egymillió tonna vizet tárolnak, amely továbbra is észlelhető mennyiségű, egészségre ártalmas radioaktív részecskét tartalmaz – mondta el a TEPCO a tokiói kormánynak október 1-jén.

A kivilágított erőmű a katasztrófa hetedik évfodulóján 2018. március 10-én Forrás: AFP/-

Az áramszolgáltató beismerése jelentősen csökkentette az esélyét annak, hogy a megtisztított vizet az óceánba engedhessék. A japán nukleáris felügyeleti hatóság szerint ez lenne a legjobb módszer arra, hogy megszabaduljanak a tisztítási munkák során összegyűlt víztől, de a helyi halászok erősen ellenzik az állítólag biztonságos lépést.

A japán partok mentén 2011. március 11-én történt 9-es erősségű földrengést követő szökőár elárasztotta a fukusimai atomerőművet, tönkretette a hűtőrendszerét és a hat reaktor közül háromban megindult a mag olvadása. Több tízezer lakosnak kellett elhagynia az otthonát vagy földjét a sugárzásveszély miatt.

A cunamiban több mint 18 ezer ember halt meg vagy tűnt el,

az 1986-os csernobili katasztrófa óta legsúlyosabb atomerőmű-baleset áldozatainak hivatalos számát azóta sem tették közzé.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!