Potápi Árpád János a Nemzetpolitikai Kutatóintézet rendezvényén elmondta: harmadszor tartottak ilyen választásokat Szerbiában, ahol 22 nemzeti tanács működik, közülük 18-at közvetlenül választanak meg, közte a Magyar Nemzeti Tanácsot (MNT).
Az államtitkár szerint már a voksolást megelőző regisztráció során fel lehetett mérni a valódi helyzetet, azt, hogy ki mire számíthat.
Augusztus 24-én jelentette be a Magyar Összefogás a listáját, ezt követte jóval később a Magyar Mozgalom
– idézte fel Potápi Árpád János, aki szerint már ebből lehetett következtetni az eredményre.
Az MNT az elmúlt években rendkívül sikeres munkát végzett; az elmúlt négy évben Vajdaság-szerte nagyon jól látták az emberek, hogy
a magyar kormánnyal szorosan összefogva, együtt dolgozva az ottani közösségek, civil szervezetek milyen eredményeket tudtak elérni
– összegzett.
Hajnal Jenő, a Magyar Nemzeti Tanács elnöke kiemelte: száz településen 338 kampányrendezvényt tartottak, nincs olyan közösség a Vajdaságban, ahová ne látogattak volna el.
Rámutatott: némileg alacsonyabb volt a részvétel, mint négy éve, de
minden városban, községben a Magyar Összefogás nyerte a választásokat; mindenhol megszerezte a szavazatok több mint 75 százalékát.
Hangsúlyozta: a Magyar Összefogás 2014-es programjában megfogalmazott elképzeléseket megvalósították. Kitért többek között a kulturális, oktatási fejlesztésekre, korszerűsítésekre, és kiemelte az ingyenes tanszercsomagokat, az osztálykirándulások szervezését, az ösztöndíjasok támogatását.
Kiemelte a magyar médiaház elkészültét, a tudósítói hálózat kiépülését is.
Amikor magyar érdekeket kellett képviselni, a legkisebb faluban is ott voltak
– mondta az elnök.
A vajdasági MNT-ben a következő négy évben is a Vajdasági Magyar Szövetség által támogatott Magyar Összefogás nevű lista képviselői lesznek többségben a kisebbségi nemzeti önkormányzati választások nem hivatalos eredménye alapján.
A következő négy esztendőben várhatóan 30 helyet tudhat magáénak a szervezet.
Az első, közvetlen módon választott Magyar Nemzeti Tanácsban 2010-ben a Magyar Összefogásnak 28 képviselője volt, négy évvel később pedig a 35-ből 31 helyet tudott megszerezni.
A Magyar Mozgalom nevű civil szervezet 2015-ben jött létre, így a korábbi választásokon még nem vett részt, most pedig várhatóan öt helyet szerzett.
Az MNT a Szerbiában élő magyarok országos kisebbségi önkormányzati szerve.
A délvidéki magyarság ezen a testületen keresztül valósíthatja meg a kulturális autonómiához való jogát, a testület jogköre a művelődés, a tájékoztatás, a nyelvhasználat és az oktatás területére terjed ki.