A miniszteri biztos beszédében a magyar iskolaközpontra utalva üdvözölte, hogy sikerült letenni egy újabb közösségmegtartó erőt biztosító "kis magyar sziget" alapjait.
Közölte:
a magyar kormány 2010 óta azon igyekszik, hogy a Felvidéktől a Vajdaságon át Erdélyig egy olyan közös Kárpát-medencei oktatási teret hozzon létre, amely az óvodáktól a felsőoktatási intézményekig összefogja a külhoni magyar ifjúságot,
s most úgy tűnik, ezt a célkitűzést sikerült véghezvinni.
Szilágyi Péter beszélt az elmúlt években megvalósított nemzetpolitikai célkitűzésekről, ezek között említve a nemzetpolitikai intézményrendszer újjáépítését és megerősítését, az egyházi, kulturális és oktatási intézmények támogatását.
Utóbbi kapcsán
kiemelte a Kárpát-medencei óvodafejlesztési programot,
amelynek keretében 38,65 milliárd forintból több mint 150 új óvodai és bölcsődei intézmény létesül a jövőben, illetve 450 meglévő intézmény felújítása és korszerűsítése megy végbe.
A programok összességéről szólva leszögezte: azok sikeressége mára olyan biztos alapja lett az anyanyelven történő oktatásnak a Kárpát-medencében, amelyre a jövőben rá lehet és rá is fognak építeni.
Hisszük és valljuk, hogy a jövőt magyar nyelven írhatjuk. Ehhez azonban a mi törekvéseink mellett, olyan életerős közösségek is kellenek, akik generációról generációra fenntartják és megőrzik az identitásunkat
- hangsúlyozta Szilágyi Péter.
Hozzáfűzte: ilyen a helyi magyar közösség Szepsiben is, ahol miután a Bódva-völgyi magyarok összefogtak egy keresztényi alapokon nyugvó intézmény létrehozása érdekében, sikerül valósággá változtatni egy évtizedekig dédelgetett álmot.
A Boldog Salkaházy Sára nevét viselő iskolaközpont a térség egyetlen egyházi alapítású magyar oktatási intézménye.
Annak új leendő épületében egy helyen tanulhatnak majd a magyar gyerekek az óvodától, az általános iskolán keresztül a gimnáziumig.
A központ - amely megvalósításának ötlete még 2013-ban merült fel - létrehozását leginkább az indokolta, hogy
a helyi oktatási intézmény régóta kapacitásgondokkal küzdött.
Az új iskolaközpont modern, 22 tantermes, további szaktantermekkel, tornateremmel és étkezdével felszerelt épülete a beruházásért felelős Jövőért alapítvány szerint 2019 végére készülhet el.