1385 embert elfogtak, 974-et őrizetbe vettek Franciaországban

Párizs, 2018. december 8. Könnygázzal teli palack repül a francia kormány szociális és adópolitikája ellen tiltakozó sárgamellényes tüntetők feje felett a párizsi Champs-Elysées sugárúton 2018. december 8-án. MTI/AP/Rafael Yaghobzadeh
Vágólapra másolva!
Édouard Philippe francia miniszterelnök szerint eljött a párbeszéd ideje a kormány szociális és adópolitikája ellen tüntető sárgamellényesekkel a szombati, negyedik országos tiltakozónap után. Emmanuel Macron államfő a jövő hét elején megszólal, és konkrét intézkedéseket fog javasolni - ígérte meg a kormányfő.
Vágólapra másolva!

Egy héttel azután, hogy a múlt szombati párizsi zavargások képei bejárták az egész világot, a sárgamellényesek ismét tömegesen vonultak utcára a francia fővárosban és a vidéki nagyvárosokban a kormány gazdaságpolitikája ellen tiltakozva,

országszerte mintegy 125 ezren tiltakoztak, nagyjából ugyanannyian, mint egy héttel korábban.

Párizsban és a nagyobb városokban a tüntetők radikálisabb csoportja és a rendőrök között számos helyen történtek összecsapások, és a kizárólag az összetűzést kereső rendbontók is megjelentek a tömegben, gépkocsikat borogattak és gyújtottak fel, üzleteket fosztogattak.

Könnygázzal teli palack repül a francia kormány szociális és adópolitikája ellen tiltakozó sárgamellényes tüntetők feje felett a párizsi Champs-Élysées sugárúton Forrás: MTI/AP/Rafael Yaghobzadeh

A múlt szombatinál azonban jóval kevesebb erőszakos cselekmény történt. Országszerte

csaknem 1400 előállítás történt, 974-en kerültek őrizetbe, többségük nem az összecsapásokat követően, hanem azokat megelőzendő.

Christophe Castaner belügyminiszter szerint 118-an sérültek meg a tüntetők közül, és 17 rendőr is könnyebb sérülést szenvedett.

A tüntetők már Emmanuel Macron lemondását követelték tegnap. A köztársasági elnök meg is fog szólalni, és intézkedéseket fog javasolni a párbeszéd erősítésére. A Le Figaro című napilap úgy tudja, hogy a hét elején várható Macron televíziós beszéde.

Emmanuel Macron francia elnököt ábrázoló transzparenst tart a kezében a rendőrsorfal előtt a francia kormány szociális és adópolitikája ellen tiltakozó sárgamellényes tüntetők egyike a párizsi Champs-Élysées sugárúton Forrás: MTI/AP/Michel Euler

Édouard Philippe egy széleskörű vitát kíván megindítani december 15-től március 1-ig az adópolitikáról és az állami kiadásokról, amelyhez a szakszervezeteket, a helyi választott képviselőket és a sárgamellényesek képviselőit várja a tárgyalóasztalhoz. A párbeszéd megkezdődött, helyre kell állítani a nemzeti egységet - jelentette ki a kormányfő.

Marine Le Pen, a jobboldali Nemzeti Tömörülés elnöke határozott megoldást kért az államfőtől a szociális problémákra, és Jean-Luc Mélenchonhoz, a radikális baloldali Lázadó Franciaország vezetőjéhez hasonlóan ismételten a nemzetgyűlés feloszlatását és előrehozott választásokat javasolt.

A kormányzó Köztársaság Lendületben megbízásából december 5-én és 6-án, az Ipsos közvélemény-kutatóintézet által készített felmérés szerint

ha a sárgamellényesek listát állítanának az európai parlamenti választásokra, és azokat most tartanák meg, akkor 12 százalékos támogatottságot érnének el.

Ha a sárgamellényesek párttá alakulnának, a választást a kormánypárt nyerné meg 21 százalékkal, a Marine Le Pen vezetette Nemzeti Tömörülés (volt Nemzeti Front) pedig 14 százalékot érne el, a 13 százalékra mért Zöldek, a 11 százalékos támogatottságú jobbközép Köztársaságiak és a 9 százalékos radikális baloldali Lázadó Franciaország előtt.

Forrás: MTI/AP/Thibault Camus

A sárgamellényesek többsége a vidéki alsó középosztály bérből és fizetésből élő rétegéhez tartozik, és igazságtalannak tartja a kormány szociális és adópolitikáját, amely ellen három hete kezdődtek országszerte tüntetések a közutakon épített úttorlaszok mentén.

A francia kormány - eleget téve a sárgamellényes mozgalom legfőbb követelésének - a héten bejelentette, hogy eltörli az üzemanyagadó jövőre tervezett emelését, és életszínvonal-megőrző intézkedésekkel helyettesíti azt, de a tüntetők ezt már kevésnek tartják, és egyre több szociális jellegű követelést támasztanak, valamint Emmanuel Macron távozását is követelik.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!