Az amerikai-kínai kapcsolatok javítása mellett állt ki Trump és Hszi

summit Horizontal DINNER US President Donald Trump (R) and China's President Xi Jinping (L) hold a dinner meeting at the end of the G20 Leaders' Summit in Buenos Aires, on December 01, 2018. - US President Donald Trump and his Chinese counterpart Xi Jinpi
Hszi Csin-ping és Donald Trump a G20-as csúcson
Vágólapra másolva!
A kétoldalú viszony javítása melletti elkötelezettségét hangoztatta az amerikai-kínai diplomáciai kapcsolatok felvételének 40. évfordulója alkalmából folytatott telefonos megbeszélésén Donald Trump amerikai és Hszi Csin-ping kínai elnök - jelentette kedden az amerikai közszolgálati rádió (NPR).
Vágólapra másolva!

Három napon belül ez volt a második alkalom, hogy Trump és Hszi egyeztetett egymással. Szombati megbeszélésüket követően az amerikai elnök a két ország közötti kereskedelmi vitában elért "előrelépésről" beszélt, kedden pedig Trump az NPR információi szerint a négy évtizedes amerikai-kínai diplomáciai kapcsolatokat és a Hszi elnökhöz fűződő személyes jó viszonyát méltatta.

Hszi Csin-ping és Donald Trump a G20-as csúcson Forrás: AFP//Saul Loeb

Hszi Csin-ping a kapcsolatok fejlődésének fontosságát hangsúlyozta, és utalt az egyeztetés és az együttműködés jelentőségére.

Kereskedelmi háborút hirdettek

Az Egyesült Államok és Kína tavaly éles kereskedelmi vitába keveredett: Washington azt veti Peking szemére, hogy tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatot folytat, óriási kereskedelmi többlete van az Egyesült Államokkal szemben, miközben a kínai piacot nem nyitja meg teljesen az amerikai vállalatok előtt.

Az amerikai elnök azt is követeli Kínától, hogy tartsa tiszteletben a szellemi tulajdonjogokat. Washington ezért 2018 júliusában, majd augusztusában is

büntető vámokat vetett ki kínai termékekre,

amire Peking ellenlépésekkel válaszolt.

A két elnök december 1-jén a G20-as országcsoport Buenos Airesben tartott csúcsértekezletén személyes megbeszélést folytatott, és akkor abban állapodtak meg, hogy átmeneti időre felfüggesztik a büntetővámokat, így adva lehetőséget a további tárgyalásokra. A vita rendezésében tett tényleges előrelépésről azonban azóta sincsenek információk.

Carter szerint Afrikában kéne együttműködni

Az amerikai-kínai diplomáciai kapcsolatfelvétel 40. évfordulója alkalmából Jimmy Carter volt amerikai elnök a The Washington Post című lapban még hétfőn megjelentetett véleménycikkében azt vetette fel, hogy

Jimmy Carter volt az Egyesült Államok elnöke, amikor Washington és Peking 1979 januárjában diplomáciai kapcsolatot létesített egymással, és a Fehér Házban ő fogadta Teng Hsziao-ping akkori kínai miniszterelnök-helyettest.

Írásában a 94 esztendős exelnök azon aggodalmának adott hangot, hogy a két nagyhatalom között hidegháborús helyzet alakulhat ki, amelyben egy félreértés vagy egy rossz helyzetértékelés - például a Dél-kínai-tengeren vagy a Tajvani-szorosban - fegyveres konfliktushoz is vezethet. Carter úgy vélte: az együttműködés legjobb "terepe" az afrikai kontinens lehet.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!