A brüsszeli plenáris ülésen nagy többséggel jóváhagyott határozatában
a képviselőtestület arra szólította fel az Európai Unió intézményeit és tagállamait, hogy járjanak el hasonlóképpen, és ismerjék el Guaidót a dél-amerikai ország egyetlen legitim elnökeként, amíg ki nem írnak szabad, átlátható és tisztességes választásokat.
A EP-képviselők üdvözölték, hogy a világ számos demokratikus országa már így döntött az utóbbi napokban.
Az Európai Parlament határozottan elítélte a Nicolás Maduro vezette rezsim által gyakorolt elnyomást és erőszakot, amely már sok emberéletet követelt, valamint szolidaritását fejezte ki Venezuela lakosságával. A dokumentumban követelték, hogy a hatóságok vessenek véget az emberi jogok megsértésének, és állítsák bíróság elé a felelősöket.
Végezetül az EP megerősítette a venezuelai parlament iránti támogatását, amely szerinte az országban az egyetlen legitim, demokratikusan megválasztott intézmény, és ezért mielőbb helyre kell állítani a jogköreit.
Európa nem maradhat közömbös, amikor az emberi jogok és a demokrácia védelméről van szó. Európa nem pusztán egy hely, hanem egyúttal egy eszme és egy törekvés is. A venezuelai tüntetők nem európaiak, de ugyanazokért az értékekért harcolnak, mint mi
- hangsúlyozta Esteban González Pons, a néppárti EP-frakció alelnöke.
Az Egyesült Államok mellett a latin-amerikai országok többsége is szinte azonnal elismerte a magát múlt héten ideiglenes elnökké nyilvánító Juan Guaidót, de az Európai Unió óvatosabban nyilatkozott eddig.
Az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője, illetve több tagállam, például Németország, Franciaország és Spanyolország nemrég hangsúlyozta, készek elismerni Juan Guadiót, ha napokon belül nem írnak ki választásokat Venezuelában. Caracas uniós nagykövete tiltakozott a döntés ellen, és az Euronews csatornának adott interjújában kijelentette, hogy az Európai Parlament nem helyezheti magát az ENSZ Biztonsági Tanácsa fölé. Ezzel arra utalt, hogy a BT-ben nem született Guaidót támogató nyilatkozat Oroszország és Kína múlt heti vétója miatt.
Közben nemzetközi kontaktcsoport felállításával akarja segíteni a venezuelai válság megoldását az Európai Unió, amelynek Bukarestben tanácskozó külügyminiszterei a caracasi törvényhozást ismerték el az ország egyedüli legitim képviseleti szerveként.
Ezt az EU kül- és biztonságpolitikai főmegbízottja jelentette be csütörtök este Bukarestben, az EU külügyminisztereinek aznapi tanácskozását követő sajtótájékoztatón. A 90 napos időszakra felállítandó kontaktcsoportban EU-tagállamok és dél-amerikai országok vesznek majd részt, célja pedig az, hogy elősegítse a válság békés és demokratikus megoldását, előrehozott demokratikus, független nemzetközi megfigyelők részvételével lebonyolítandó új elnökválasztás megszervezését, az ehhez szükséges bizalmi légkör megteremtését.