Két bírósági eljárást is indított a szélsőségesen magyarellenes, vélhetően a román titkosszolgálatnak (SRI) dolgozó Tanasă által vezetett Méltóságért Európában Polgári Egyesület (ADEC) a székelyudvarhelyi városháza homlokzatára kitűzött, illetve az épületben elhelyezett székely, illetve városzászlók eltávolítása érdekében – írja a Székelyhon.
Az elsőt még 2017-ben, akkor viszont a Hargita Megyei Törvényszék formai okokból elutasította a keresetet, a város ugyanis megkérdőjelezte a felperes nevében eljáró egyén képviseleti jogát az eljárásban.
A tavaly márciusban indított második per viszont sikerrel járt, ősszel a törvényszék elfogadta az ADEC kérését.
Következett a fellebbezés, melyet fellebbviteli bíróságként a Marosvásárhelyi Ítélőtábla kedden tárgyalt, és elutasított.
Ezzel az elsőfokú ítélet jogerőssé vált.
Az ítélet összefoglalója szerint
az alperes köteles eltávolítani a kék-arany színű, Székelyföld zászlójának is nevezett lobogót, illetve a város fehér színű, címeres zászlóját a homlokzatról és az épületből.
A magyar jelképek elleni persorozatáról ismertté vált blogger keresetében a zászló- és címerhasználatra vonatkozó jogszabályokra hivatkozott, megjegyezve, hogy más országok lobogóit csak a román zászlóval együtt, hivatalos látogatások, ünnepségek, nemzetközi fesztiválok alkalmával szabad kitűzni.
Noha a székely zászló nem más ország zászlaja, a bíróság, akárcsak Csíkszereda és más települések esetében, besorolta abba a törvénycikkbe, amely azt szabályozza, hogy mikor lehet kitűzni más országok zászlaját.
Májai László ügyvéd ezt korábban úgy értékelte,
a bíróság hozzáadott a törvényhez, amelyet viszont csak a törvényhozó tehet meg.
Székelyudvarhely zászlaját és címerét 1993-ban fogadták el az akkori jogszabályoknak megfelelően, ezt a határozatot később aktualizálták.
Az ADEC szerint ezt a zászlót törvénytelenül helyezték el a városházán.
A 2015. évi 141-es, helyi közigazgatási egységek zászlóira vonatkozó törvény értelmében jelenleg ezeket a zászlókat kormányhatározattal kell elfogadni, miután a helyi vagy megyei önkormányzatok felterjesztik a Regionális Fejlesztési és Közigazgatási Minisztériumhoz, majd a tervezetet el kell fogadnia a Román Akadémia Országos Címertani, Genealógiai és Pecséttani Bizottságának is.