Szotir Cacarov bolgár főügyész hétfőn felidézte, hogy Emilijan Gebrevet, a Dunarit nevű fegyvergyár tulajdonosát, továbbá fiát és egy alkalmazottját 2015-ben szándékosan megmérgezték klórpirifosszal, egy rendkívül mérgező rovarölő szerrel. Gebrev túlélte a támadást, a hírügynökségi beszámolókból azonban nem derül ki, hogy fia és az alkalmazottja is túlélte-e az incidenst.
Cacarov kizárta, hogy ugyanazt a Novicsok (Újonc) típusú idegmérget használták Gebrevék ellen, mint amit az egykori orosz-brit kettős hírszerző és lánya, Julija Szkripal ellen tavaly márciusban az angliai Salisburyben.
A Gebrevék elleni gyilkossági kísérlettel kapcsolatos nyomozást 2016-ban, egy évvel az eset után lezárták, de tavaly októberben újranyitották, miután a gyártulajdonos Cacarovhoz intézett írásában azt állította: oka van feltételezni, hogy ugyanazzal a Novicsok típusú anyaggal próbálták megmérgezni, mint amelyikkel Szkripalékat.
Gebrev vér- és vizeletvizsgálatot kért a Vegyifegyver-tilalmi Egyezmény Ellenőrzéséért felelős Finn Intézetnél (VERIFIN), és bár a tesztek eredményei kimutatták szerves foszforvegyületek jelenlétét, magát a rovarölő szer jelenlétét nem mutatták ki. A vizsgált minták nem tartalmaztak semmiféle olyan anyagot, amely a Vegyifegyver-tilalmi Egyezmény (CWC) listáján szerepel.
A bolgár főügyész azt mondta, a brit hatóságok gyanúja szerint
az eddigi feltevésekkel szemben nem két, hanem három orosz ügynök vett részt a Szkripalék elleni merényletkísérletben.
Cacarov szerint egy Szergej Fedotov néven azonosított orosz állampolgár 2015-ben háromszor is járt Bulgáriában, egyszer áprilisban, amikor Gebrevéket megmérgezték.
A Bellingcat és a Kapital nevű bolgár hetilap is arról tájékoztatott, hogy nem ketten, hanem hárman vettek részt a Szkripalék elleni támadásban.
A Szkripal-ügyben számos részletet közlő Bellingcat állítása szerint Fedotovot is azzal gyanúsítják, hogy részt vett a Szkripalék elleni merényletkísérletben. A férfi két nappal a március 4-ei támadás előtt érkezett Nagy-Britanniába, csakúgy mint a brit hatóságok által Ruszlan Bosirov és Alekszandr Petrov néven azonosított két gyanúsított. A brit oknyomozó csoport szerint Bosirov valójában Anatolij Csepiga, az orosz katonai hírszerzés (GU) ezredese, Petrov pedig Alekszandr Miskin katonaorvos.
Cacarov szerint az ügyészek "jelentős" adatokat gyűjtöttek össze Fedotov bulgáriai útjaival kapcsolatban az októberben újranyitott nyomozás keretében. A bolgár főügyész szerint azóta teljes mértékben együttműködnek és egyeztetnek a brit szolgálatokkal, amelyeknek teljes hozzáférésük van az üggyel kapcsolatos mindenféle anyaghoz és vizsgálati eredményhez.
Nagy-Britannia bulgáriai nagykövete, Emma Hopkins újságíróknak elmondta, hogy Gebrev lehetséges megmérgezésének esetét megvitatta találkozóján Bojko Boriszov bolgár miniszterelnökkel és bűnüldöző tisztségviselőkkel.
Az Egyesült Királyság és Bulgária nemzetbiztonságával kapcsolatos minden kérdés kiemelkedő jelentőségű számunkra, és folytatni fogjuk ezt a vizsgálatot még a Brexit után is
– mondta.
A bolgár parlament biztonsági bizottsága szerdán tárgyalja az ügyet, amihez bizalmas információk átadását kérte a kormánytól.