Az államfő közlése szerint az alkotmányozó nemzetgyűlés vitatja meg javaslatát az előrehozott választásokról az - ellenzéki többségű - országgyűlés számára, amelyet Maduro "burzsoának" nevezett.
"Önök ismerik a válságot, amellyel a nemzetgyűlés (parlament), a burzsoá törvényhozói hatalom küzd, az alkotmányozó nemzetgyűlés napirendjén szerepel az alkotmányos, történelmi és politikai értékelés, hogy előrehozzák a parlamenti választásokat erre az évre, én egyetértek ezzel" - mondta.
Választásokat akarnak? Mi megtartjuk a parlamenti választásokat
– mondta Maduro, akinek beszédét élőben közvetítették a Twitteren.
Maduro a néhai elnök, az úgynevezett bolívari forradalom vezetője, Hugo Chávez hatalomra kerülésének 20. évfordulója alkalmából tartott ünnepség keretében mondott beszédet hívei ezrei előtt. Maduro rendszere a "chávizmus" folytatása.
Az EFE spanyol hírügynökség szombati elemzése emlékeztet: több mint 300 ezer venezuelai halt meg a chávista forradalom 20 éve alatt.
A hivatalban lévő venezuelai államfő beszédében üzent Donald Trump amerikai elnöknek, aki az elsők között ismerte el Juan Guaidót, az ellenzéki többségű parlament elnökét, aki a múlt szerdán egy Maduro elleni tüntetésen Venezuela ideiglenes elnökévé kiáltotta ki magát. A januárban államfővé beiktatott Maduro puccsnak minősítette a történteket.
– Azt gondolod, hogy te vagy a világ uralkodója? Azt hiszed, hogy Venezuela megadja magát, és engedelmeskedni fog a parancsaidnak? Nem adjuk meg magunkat – fogalmazott Maduro. "Én vagyok egész Venezuela valódi elnöke, és folytatni fogjuk a kormányzást mindennap" - mondta.
Maduro szerint a "puccs kudarcot vallott Venezuelában". "Nem kell háborúra felhívni, nem kell segíteni a puccsot, amely már kudarcot vallott" - mondta.
A venezuelai elnök azonban ismét jelezte készségét a párbeszédre az ellenzékkel.
"Megerősítem, hogy támogatom Mexikó, Uruguay, a Karibi Közösség (CARICOM) és Bolívia kezdeményezését arról, hogy kezdjünk nemzeti párbeszédbe és a venezuelaiak közötti problémák megoldásába, teljes mértékben támogatom a párbeszédet" - jelentette ki.
Mexikó és Oroszország is felajánlotta korábban, hogy közvetítene a felek között, ha hajlandóak párbeszédbe kezdeni.
Maduro szombati beszédében ezenkívül felhívást intézett a Bolívari Nemzeti Fegyveres Erők (FANB) kiegészítéseként működő Bolívari Nemzeti Milícia tagjait, hogy álljanak be a fegyveres erők soraiba.
A dél-amerikai országban azt követően szélesedett ki a belpolitikai válság, hogy Guaidó a múlt szerdán egy Maduro elleni tüntetésen Venezuela ideiglenes elnökévé kiáltotta ki magát.
A világ kormányai megosztottak Guaidó személyének elismerésében: míg Oroszország mellett Kína és például Törökország is Madurót támogatja, addig az Egyesült Államokkal az élen seregnyi - köztük számos latin-amerikai - ország az ellenzéki politikust ismerte el új elnöknek.
Ugyanakkor akadnak semleges álláspontra helyezkedő államok is.