Elképesztő sivalkodást mutattak be az Európai Parlament kulturális és oktatási bizottságának tagjai a magyar médiahelyzetről szóló vitában. Giuseppe Abbamonte, az Európai Bizottság úgynevezett szakértője
gyakorlatilag felsorolta a Soros György-féle álcivil szervezetek hazugságait a magyar médiahelyzetet illetően.
Kiderült, hogy az Európai Bizottság továbbra is vizsgálni fogja a magyar médiaviszonyokat egy függetlennek nevezett intézet bevonásával.
A bizottsági ülésen azt próbálták elérni a hozzászólók, hogy az uniós versenyjog segítségével beavatkozhassanak a magyar belügyekbe. A Közép-európai Sajtó és Média Alapítvány létrejötte nem tartozik az Európai Bizottság hatáskörébe, így nem is lehet azt vizsgálni – jelentette ki a bizottság munkatársa, tehát a magyar belügyekbe tartozik ennek a kezelése. Sabine Verheyen, az Európai Néppárt egyik képviselője az ülésen elismerte, hogy Németországban a Bertelsmann is domináns pozícióban van, mégsem sérül ettől a demokrácia.
A vitában természetesen előkerült a migráció is, az egyik olasz szocialista képviselő egyenesen azt állította, hogy a magyar köztévé azért rossz, mert a migráció veszélyeire hívja fel a figyelmet. Milan Zver, szlovén néppárti képviselő arról beszélt, hogy
hiba a bizottság részéről, hogy kritizálnak egy tagállamot. A média kiegyensúlyozottabb Magyarországon, mint Szlovéniában,
és az utóbbi államban semmilyen vizsgálat nem folyik – tette hozzá. Minderre a bizottság képviselője zavaros monológban válaszolt, amiben összesen annyit mondott, hogy minden uniós tagállamban van kockázat a médiát illetően.
Bocskor Andrea, a Fidesz képviselője elmondta, hogy sok országban sokkal súlyosabb a helyzet.
Magyarországon nem gyilkolnak újságírókat Máltával vagy Szlovákiával szemben
– tette hozzá. Bocskor felszólalásában arra hívta fel a figyelmet, hogy az unió több országában létezik a magyarhoz hasonló médiaholding, amelyek működése viszont nem jelent problémát az uniós intézmények számára. Ennek okát abban látta, hogy Magyarországon keresztény-konzervatív értékeket közvetítő és a nemzeti médiát megmenteni szándékozó kezdeményezésről van szó.
Elmondta:
elemzések mutatják, hogy 69 százalékban még mindig kormánykritikus a magyar média, és csak 31 százalékban kormánybarát.
"Nem tisztességes azt mondani, hogy Magyarországon veszélyeztetett helyzetben van a magyar média, valamint semmi és senki sem korlátozza az ellenzéki vélemények megjelenését, vagy veszélyezteti az újságírói szabadságot" - fogalmazott a fideszes politikus.
Az ülésen ott volt Soros György legfőbb szövetségese Judith Sargentini is, de semmi értelmeset nem sikerült mondania, majd utána menekülőre fogta.