Az egész balhé most ott csúcsosodott ki, hogy az egyik olasz kormánypárt, az Öt Csillag Mozgalom miniszterelnök-helyettese, Luigi di Maio Párizs mellett találkozott a hosszú hetek óta tüntető sárgamellényesek két vezetőjével, erről egy Twitter-bejegyzésben is megemlékezett.
Az olasz miniszterelnök-helyettes – aki már január elején támogatásáról biztosította a francia sárgamellényeseket – „szép találkozásról” írt
az elsőről a számos további előtt, amelyen országainkról, a szociális jogokról és a közvetlen demokráciáról beszéltünk. A változás szele átszelte az Alpokat. Ismétlem: a változás szele átszelte az Alpokat
– fogalmazott az olasz politikus.
Szerdán pedig Macron kormánya figyelmeztette is a politikust, hogy ne avatkozzon bele a francia belügyekbe. A francia külügyminisztérium egyenesen odáig ment, hogy szerintük a mostani szituáció példátlan a második világháború vége óta. Azt írták, Franciaország már hónapok óta megalapozatlan támadások célpontja, a legutóbbi beavatkozás pedig elfogadhatatlan provokációt jelent. Főleg két olyan ország között, amelyek elvileg szövetségesek és partnerek az EU-ban.
Franciaország és Olaszország között nagyon feszült a diplomáciai viszony azóta, hogy Olaszországban 2018 júniusában kormánykoalícióra lépett a Matteo Salvini vezette bevándorlásellenes Északi Liga és az elitellenes Öt Csillag Mozgalom.
A két olasz kormánypárt pártvezetője a közlemúltban látványosan támogatásáról biztosította a francia kormány adó- és gazdaságpolitikája ellen fellépő sárgamellényes mozgalmat.
Salvini pedig egyenesen azzal vádolta meg Emmanuel Macron államfőt, hogy a népével szemben kormányozza a hazáját,
és azt mondta: reméli, hogy a francia nép hamarosan felszabadul „egy nagyon rossz elnök” vezetése alól.
Matteo Salvini nyíltan próbál egy európai szövetséget létrehozni az Emmanuel Macron francia elnök által javasolt uniós reformokat támogató erőkkel szemben
a májusi európai parlamenti választások előtt.
Ráadásul az illegális bevándorlás egy újabb front, ahol a két ország vezetése rendszerint összeütközik. Salvini nem kíméli Macront, többször kijelentette már, hogy az Olaszországba érkezett illegális bevándorlók tízezreit tolták vissza a franciák a közös határon.
A belügyminiszter az olasz Canale 5 tévécsatornának adott interjújában kifogásolta, hogy
miközben Macron humanizmusból adott kioktatást az olaszoknak, az olasz-francia határon fekvő Vintimille városában kialakult helyzetért és a nők, gyerekek embertelen körülményeiért egyértelműen a francia hatóságok felelnek,
mert ők kényszerítették, sőt segítették az ott levő migránsokat, hogy átmenjenek Olaszországba, egészen addig, amíg az olasz kormány közbe nem lépett.
Macron arról beszél, hogy befogadja a migránsokat, valójában pedig erőszakkal toloncolja vissza őket
– fogalmazott a legnépszerűbb olasz politikus.