Donald Trump ezt helyi idő szerint péntek délelőtt jelentette be a Fehér Ház kertjében tartott sajtókonferencián.
Aláírom a rendkívüli állapotot, ilyet már korábban is sokszor aláírtak, 1977 óta más elnökök is hirdettek rendkívüli állapotot
- fogalmazott az amerikai elnök a Fehér Ház Rózsakertjében. Előtte aláírta a kormány finanszírozásáról szóló és a kongresszus által megszavazott törvényt, így véglegesen elkerülhetővé vált az újabb részleges kormányzati leállás. Az 1159 oldalas törvény nem tartalmazza a Donald Trump által kért 5,7 milliárd dollárt a déli határon építendő falra, de tartalmaz egy 1,375 milliárdos összeget a határbiztonság fokozására.
Nem egyszerűen azért kell megépíteni a falat az amerikai-mexikói határon, mert ez szerepelt a választási ígéretek között, hanem mert a déli határokon keresztül kábítószerek, emberkereskedők és bűnöző bandák ömlenek az országba. Nem ellenőrizzük a határainkat, és ahol nincsenek államhatárok, ott nincs állam sem
- nyilatkozta Donald Trump.
Ha Donald Trump elő akarja teremteni a fal építéséhez szükséges 5,7 milliárd dolláros összeget, vagy ennél többet, akkor azt más költségvetési fejezetekből kell elvennie. Trump közölte: számol azzal, hogy döntését bírósági úton támadják meg. Szerinte az ügy végül az alkotmánybíróság szerepét betöltő szövetségi legfelsőbb bíróságra kerülhet végül, és ott a kormányzatnak adnak majd igazat, mivel a konzervatív bírók vannak többségben a testületben.
Donald Trump megerősítette azokat a péntek reggeli sajtóértesüléseket is, amelyek szerint
a falépítésre szánt pénzt részben a védelmi minisztérium költségvetéséből csoportosítja át.
Az amerikai elnök hangoztatta, hogy több tábornok szerint a falépítés fontosabb, mint azok a célok, amelyekre a minisztérium egyébként költené az átcsoportosított összeget.
A sajtókonferencia kezdetén egyébként Trump kitért a Kínával folytatott kereskedelmi tárgyalásokra és Szíriára is. Közölte, hogy 24 órán belül bejelentést tesz az Iszlám Állam nevű terrorszervezet és az úgynevezett kalifátus megsemmisítéséről. Bejelentette azt is, hogy az amerikai-kínai tárgyalások Pekingben jól haladnak, elképzelhetőnek tartja a március 1-jei határidő módosítását is.