Laura Codruţa Kövesi öt éven át vezette a Nemzeti Korrupcióellenes Ügyészséget (DNA).
Ez idő alatt az intézmény a román belpolitikában a politikai ellenfelekkel és a nemzeti kisebbségekkel, különösen a magyarokkal való leszámolás eszközévé vált.
A DNA törvénytelenül együttműködött a hírhedt kommunista titkosszolgálat, a Securitate utódszervezetével, a Román Hírszerző Szolgálattal (SRI).
A titkosszolgálatokat ellenőrző parlamenti bizottságot megkerülve a DNA jogellenesen szerzett meg a SRI által lehallgatott politikusokról hangfelvételeket, amiket később bírósági perekben használtak fel, szintén törvénytelenül.
A titkosszolgálatokat ellenőrző parlamenti bizottság elnöke, Claudiu Manda által nyilvánosságra hozott adatok alapján
2005 és 2016 között mintegy 6 millió román állampolgárt hallgattak le.
A SRI ezt úgy tagadta, hogy saját magát leplezte le: szerintük „csak" 300 ezer embert hallgattak le nemzetbiztonsági okokból.
Arról az Origo októberben számolt be részletesen, hogy az erdélyi magyar politikusok elleni lejárató hadjáratokban is felhasználták a DNA-t, hamisan korrupcióval, hivatali visszaéléssel és más dolgokkal vádolva meg a magyarság érdekeiért határozottan kiálló vezetőket.
Sepsiszentgyörgy polgármestere, Antal Árpád például azt nyilatkozta, hogy
a fürdő- és a hálószobájába is lehallgató készülékeket helyeztek el.
Csíkszereda szintén igaztalanul megvádolt polgármestere, Ráduly Róbert pedig azt mondta:
a román igazságügyi rendszer az elmúlt másfél évben lezajlott, Brüsszelnek nem tetsző módosítások előtt olyan volt, mint a szovjet „igazságszolgáltatás".
Mindezek ellenére a brüsszeli bürokraták, élén Frans Timmermansszal, a bevándorláspárti szocialisták csúcsjelöltjével, és Guy Verhofstadttal, a szintén bevándorláspárti liberális EP-frakció vezetőjével,
aktívan támogatják Laura Codruţa Kövesi kinevezését a várhatóan 2020-ban létrehozandó Európai Ügyészség (EPPO) élére, főügyészi minőségben.
Természetesen a magyar baloldal és az általuk fizetett fake news sajtó is támogatja Kövesi kinevezését, annak ellenére is, hogy február 13-án idézést kapott a bírák és ügyészek által elkövetett bűncselekményeket kivizsgáló ügyészségtől.
Kövesit hivatali visszaéléssel, vesztegetés elfogadásával és hamis tanúzással vádolják, amelyeket akkor követhetett el, amikor a DNA vezetője volt.
Pont egy évvel ezelőtt pedig a Legfelsőbb Bírói Tanács (CSM) keretében működő Igazságszolgáltatási Tanács indított hivatalból vizsgálatot a DNA ellen.
A téma kapcsán interjút adott a külföldi francia közszolgálati rádiónak (Radio France International-RFI) Cătălin Rădulescu, a Román Szociáldemokrata Párt (PSD) parlamenti képviselője.
Rădulescu azzal vádolta meg Frans Timmermanst, hogy
Kövesi európai főügyészé való kinevezése érdekében beavatkozik Románia belügyeibe, nyomást gyakorolva ezáltal a bukaresti ügyészségre.
A politikus kijelentette, hogy nem ez az első eset amikor Timmermans beavatkozik Románia belügyeibe, ráadásul Magyarország, Lengyelország és Csehország esetében is így járt el.
Elfogadhatatlannak nevezte, hogy
Soros embere nyomást próbál gyakorolni a román igazságszolgáltatásra annak érdekében, hogy Kövesit felmentsék a vádak alól.
Rădulescu szerint ez azzal magyarázható, hogy a DNA volt vezetője és Timmermans kiváló személyes kapcsolatot ápolnak.
A képviselő ugyanakkor felhívta rá a figyelmet, hogy
összesen 18 bűnügyi aktában szerepel Kövesi neve.
Cătălin Rădulescu véleménye alapján nem szabad engedni, hogy egy olyan „bűnöző" vezesse a leendő Európai Ügyészséget, aki ellen 18 eljárás folyik.
A tisztségre egyébként pályázik két fedhetetlen múltú ügyész is, egy francia és egy német.
Gabriela Zoană, román szociáldemokrata párti európai parlamenti képviselő is
aggodalmának adott hangot a Kövesi-ügy kapcsán a Románia belügyeibe való beavatkozás miatt.
Zoană szerint
Soros másik fontos embere, Guy Verhofstadt azt követeli a bukaresti kormánytól, hogy avatkozzon be az igazságszolgáltatásba annak érdekében, hogy valamennyi vád alól felmentsék Kövesit.
Az üggyel kapcsolatban a Mediafax román hírügynökségnek nyilatkozott az EP-képviselő.
Az egész úgy kezdődött, hogy Verhofstadt levelet írt Antonio Tajaninak, az Európai Parlament elnökének, amiben azt kérte:
gyakoroljon nyomást a román kormányra annak érdekében, hogy Kövesi pénteken mégis elutazhasson Brüsszelbe a főügyészi meghallgatásra.
A Legfelsőbb Semmítő- és Ítélőszék (a legfelsőbb bíróság romániai megfelelője, Magyarországon Kúria) ugyanis szintén péntekre idézte be vallomástételre a DNA volt vezetőjét.
Ez ügyben Kövesi is halasztási kérelmet nyújtott be a Legfelsőbb Semmítő- és Ítélőszékhez (ÎCCJ), Tajaninak küldött levelében pedig Verhoftstadt is ezt követelte.
Gabriela Zoană véleménye alapján
Soros emberének az ilyen jellegű nyílt beavatkozási kísérlete az igazságügy működésébe, veszélyezteti a jogállamiságot.
Az európai parlamenti képviselő szerint Verhofstadt még mindig nem fogja fel: Románia nem azért lépett be az EU-ba, hogy végrehajtsa a brüsszeli bürokraták parancsait, hanem azért, mert egyenrangú tagja kívánt lenni az európai közösségnek.
A politikus nem érti, hogy az európai liberálisok EP-frakcióvezetője, hogy támogathatja Kövesit, mikor annak 18 bűnügyi aktában szerepel a neve.
Véleménye alapján
Verhofstadt meg akarja félemlíteni a román igazságszolgáltatásban dolgozókat.
Gabriela Zoană azt is hozzáfűzte: annak érdekében, hogy Kövesi részt vehessen az európai ügyészségi meghallgatásán,
szüksége lenne egy igazolásra a romániai szakmai besorolása elismertetése érdekében.
Ezt azonban csak a Legfelsőbb Semmítő- és Ítélőszék adhatja ki, de azt nem fogja megtenni, mivel több ügyben is vádolják Kövesit.