Az Európai Parlament 2019. március 26-án elfogadta az afrikai származású európai emberek alapvető jogairól szóló határozatát. A szavazás során 535 képviselő igennel, 80 nemmel voksolt, 44-en tartózkodtak. A dokumentumot megszavazta Meszerics Tamás (ex-LMP), illetve Niedermüller Péter és Molnár Csaba, a Gyurcsány-párt, a DK két európai politikusa is.
Az Alapjogokért Központ összeállításából kiderül, hogy
a dokumentum kifejezetten pártolja az illegális migráció legalizálását, tehát nyíltan már nemcsak a menekültekét, hanem minden gazdasági bevándorlóét.
Az elfogadott dokumentum azért is érdekes, mivel balliberális vélemények szerint bevándorlás nincs, nem is volt, azt nem támogatja senki, és pláne nem akar senki itt az illegálisból legális migrációt faragni. A most elfogadott dokumentum pont ennek mond ellent.
A dokumentum elfogadását az alábbiakra hivatkozva ajánlották a képviselőknek:
a munkaerőpiacon tömegesen éri hátrányos megkülönböztetés őket;
Ezért felhívják az Európai Bizottságot, hogy
dolgozzon ki uniós keretet az afrikai származású emberek társadalmi beilleszkedését és integrációját támogató nemzeti stratégiák számára;
Ösztönzik továbbá az uniós intézményeket és a tagállamokat, hogy
hivatalosan ismerjék el és hívják fel a figyelmet az afrikai származású emberek európai történeteire
– beleértve a múltbeli és jelenkori igazságtalanságokat és emberiesség elleni bűncselekményeket, mint a rabszolgaság és a transzatlanti rabszolga-kereskedelem, vagy amelyeket az európai gyarmatosítás idején követtek el, ugyanakkor emlékezzenek meg az afrikai származású emberek hatalmas teljesítményeiről és pozitív hozzájárulásairól hivatalos elismerés formájában európai és nemzeti szinten, a rabszolgaság és a transzatlanti rabszolga-kereskedelem áldozatainak nemzetközi emléknapja alkalmából, valamint a „Fekete Történelem Hónapja” létrehozása révén.
A dokumentum hangsúlyozza a civil társadalmi szervezetek fontos szerepét a fajgyűlölet és a megkülönböztetés elleni küzdelemben, és felhív az alulról szerveződő szervezetek pénzügyi támogatásának európai, nemzeti és helyi szinten történő növelésére; ezért felhívja a bizottságot, hogy
jelenlegi finanszírozási programjaiban, valamint a következő többéves időszak vonatkozásában szenteljen kiemelt figyelmet az afrikai származású emberek problémáinak.
A dokumentum felhívja a bizottságot arra is, hogy érintett szervezeti egységein belül hozzon létre egy kifejezetten az afrofóbiával kapcsolatos kérdésekkel foglalkozó munkacsoportot; felhívja a bizottságot és a tagállamokat, hogy – figyelemmel a meglévő jogszabályokra és gyakorlatokra –
biztosítsanak biztonságos és jogszerű legális lehetőségeket az unióba belépni kívánó migránsok, menekültek és menedékkérők számára.