Kedden az Európai Néppárt hárompontos ultimátumot intézett a Fideszhez, amely ha nem teljesül, akár szakításra is sor kerülhet a felek között. Tegnap megírtuk, hogy minden bizonnyal Soros György áll a magyar kormánypártok elleni komoly támadás mögött, hiszen az elmúlt években látványosan nőtt a befolyás a magát konzervatívként meghatározó pártcsaládban. A Századvég Alapítvány ma 10 pontban fejtette ki az álláspontját a történtekről, a közvélemény-kutató cég ehhez a kérdezz-felelek formát választotta.
Kérdések:
- A magyar kormány elindított egy tájékoztató kampányt. A plakátokon Soros és Juncker szerepel és egy mondat: „Önnek is joga van tudni, mire készül Brüsszel!".
- A magyar tájékoztató kampány nagy vihart keltett a bevándorláspárti politikusok körében. A kritikák szerint a kampány gyűlöletkeltő.
- A Néppárt bevándorláspárti alakulatai a Fidesz kizárása mellett szólaltak meg.
- Ezt követően Manfred Weber, a Néppárt nevében ultimátumot adott a Fidesznek. Három feltételt kell teljesíteniük ahhoz, hogy ne zárják ki őket: Fejezzék be a Brüsszel elleni kampányt. Kérjenek bocsánatot. És végül, de nem utolsósorban, a Soros-egyetem maradjon Budapesten.
- Válaszul a Fidesz közleményben tudatta, hogy a magyar választók akarata fontosabb, mint a néppárti tagság feltételéül megfogalmazott ultimátum teljesítése.
Válaszok:
- A néppárti ultimátum Soros és Juncker bosszúja.
- A vita mögött az Európai Néppárt értékválsága áll. A néppárti alakulatok többsége támogatja a migrációt, üdvözli a multikulturális társadalmak létrejöttét, és feladja a keresztény kultúrát.
- A Fidesz ebben a három kérdésben nem hajlandó engedni, ezért jött az ultimátum.
- A Néppárt úgy kalkulál, hogy a májusi európai parlamenti választások után, ha nem változtat, meg fog gyengülni. Ezért annak érdekében, hogy megőrizhesse domináns pozícióját a parlamentben, arra készül, hogy a bevándorláspárti baloldali, liberális és zöld pártokkal kössön koalíciót. Ennek a tervnek az akadálya a Fidesz.
- Ha megvalósul a néppárti mesterterv, akkor május után az Európai Parlamentben két nagy erőcsoport áll majd egymással szemben: a bevándorláspárti establishment erők, a régi elit, benne a Néppárttal és a migrációt megállítani akaró, Európa keresztény kultúrája mellett elkötelezett és az európai polgárok mellett álló nemzeti erők. Erről szól az ultimátum által előidézett helyzet.
A Nézőpont Intézet is hasonlókra jutott, Tóth Erik elemző arról beszélt a köztelevízióban, hogy meglátása szerint a bevándorlásról szól a Fidesz-KDNP és az Európai Néppárt vitája, mivel a néppárt már megkötötte a maga szövetségét a baloldallal.