Kövér László erről azon a sajtótájékoztatón beszélt, amelyet a visegrádi négyek (Magyarország, Szlovákia, Csehország és Lengyelország) és a Benelux államok (Belgium, Luxemburg és Hollandia) parlamenti elnökeinek pőstyéni találkozója után tartottak.
A találkozó központi témáját az Európai Uniót (EU) érintő jelenkori és jövőbeli kihívások adták.
Az Országgyűlés elnöke, aki fontosnak és sikeresnek minősítette a találkozót, rámutatott: az együttműködés hatékonyságának növelése útjában számos akadály van és a megoldás felé vezető út tekintetében is sok az eltérés és ez a mostani találkozón is tapasztalható volt a V4-ek és a Benelux államok között.
Az Országgyűlés elnöke hangsúlyozta: abban látják a lehetőséget, hogy a jövőben az EU intézményrendszere megpróbálhatna "szerényebben viselkedni" a tagállamokkal.
Hagyja , hogy ők oldják meg azokat azokat a problémákat amelyeket saját hatáskörben meg tudnak oldani, és csak azokban próbáljon meg közös megoldásokat kidolgozni, amelyekben valóban összeurópai érdekekről lehet beszélni
- szögezte le Kövér László.
Hozzátette: voltak kérdések, amelyekben egyetértettek, például abban, hogy az akadályok egy esetleges kompromisszum útján történő feloldásához csak a párbeszéd vezethet. Ugyanis így le lehet választani azokat a kérdéseket amelyekben nem várható a közös nevező megtalálása.
Ezen felül a találkozó résztvevői abban is egyetértettek, hogy
a regionális együttműködések nem csökkentik, hanem növelik az EU működési hatékonyságát.
Andrej Danko, a pozsonyi törvényhozás elnöke, a találkozó házigazdája a "megismerés napjának" nevezte a találkozót.
Hangsúlyozta:
a V4- olyan formátum, amelytől nem kell félni, a társulás csak reformokat akar az EU-ban.
Radek Vondrácek, a cseh képviselőház elnöke a találkozón elhangzottak kapcsán azt mondta: ismét megmutatkozott a V4-es együttműködés jogosultsága és ereje.
Marek Kuchcinski, a lengyel Szejm elnöke új kezdetnek nevezte a közelgő európai parlamenti választásokat.
Hangsúlyozta:
látni kell, hogy az EU-ban a civilizációs értékek válsága állt elő, s erre a válságra megoldást kell találni, ha az a cél, hogy az EU erős maradjon.
Siegfried Bracke, a belga parlament képviselőházának elnöke tanulságosnak minősítette a találkozót.
Gusty Graas, a Benelux parlament elnöke úgy vélekedett:
minél erősebb az EU, annál erősebbek lehetnek a nemzetállamok is, ezért erős európai intézményrendszerre van szükség.
Lehet javítani a jelenlegi rendszert, de nem lehet helyettesíteni - mondta.