Brenton Tarrant volt fitneszoktató. Fehér ingben, megbilincselve hallgatta végig a vádat, az ülést biztonsági okokból zárt ajtók mögött tartották, csak a sajtó képviselői lehettek jelen. Az AFP szerint Tarrant közömbösen fogadta a bíróság ítéletét, miszerint tömeggyilkosságért vádat emeltek ellene, és
nem is kérte, hogy óvadék ellenében szabadlábra helyezzék.
A mecsetek elleni támadások nyomán összesen négy embert vettek őrizetbe a hatóságok. Jacinda Ardern új-zélandi miniszterelnök pénteki sajtóértekezletén elmondta: egyikük sem bizonyult büntetett előéletűnek,
az ausztrál férfi sem szerepelt eddig a hatóságok nyilvántartásában
a szélsőjobboldali mozgalmakhoz köthető cselekmények elkövetői között.
Azt még vizsgálják, hogy az őrizetbe vettek közül további két személynek milyen köze van a merényletekhez. A negyedik embert ugyanakkor már szabadon engedték.
A miniszterelnök az újságíróknak elmondta, hogy Tarrant öt fegyvert - félautomata puskát és pisztolyokat - használt a vérengzéshez, és van fegyvertartási engedélye.
A férfi április 5-én áll ismét a bírák elé.
Az új-zélandi Christchurchben két mecset ellen követtek el terrortámadást. Egy vagy több támadó lőfegyverből tüzet nyitott az imára összegyűlt hívekre, és 49 embert meggyilkolt.
A sebesültek száma 48, közülük húsz állapota súlyos.
Donald Trump amerikai elnök Washingtonban egy sajtóértekezleten kérdésre válaszolva úgy vélekedett, hogy a christchurchi terrorcselekmények nem tanúskodnak a "fehér nacionalizmus" fokozódásáról. "Gondolom, csupán az emberek kis csoportjáról van szó" - mondta.
Brenton Tarrant ugyanis - mielőtt a fejére szerelt kamera segítségével a Facebookon élőben közvetítette volna ámokfutását a Maszdzsid an-Núr mecsetnél - közzé tett egy 74 oldalas kiáltványt, amelyben leszögezi: fehér bőrű ausztrál, rasszista, tettét bevándorlásellenessége motiválta. Ebben az amerikai elnököt a "fehér identitás jelképének" nevezi.