Ismételten azt hangsúlyozta, hogy a határ térségében rendkívüli helyzet alakult ki. Azonnali cselekvést követelt a törvényhozóktól.
Ha nincs cselekvés a határ vagy a határokhoz közeli térség ügyében, lezárom a határt. Országos szükségállapot van
– írta a Twitteren.
Donald Trump az elmúlt napokban többször kijelentette, hogy lezárja a déli határokat, múlt pénteken pedig azt ígérte, ez még ezen a héten megtörténik. Kedden ugyan bejelentette, hogy Mexikó lépéseinek következtében enyhül a migrációs nyomás, de megerősítette: annak ellenére kész a határ lezárására, hogy az árthat az amerikai gazdaságnak.
Persze, hogy negatív hatása lesz a gazdaságra, de a biztonság fontosabb. A biztonság fontosabb számomra, mint a kereskedelem
– fogalmazott kedden a Fehér Házban újságíróknak.
Közben nemcsak a gazdaság szereplői, hanem befolyásos republikánus politikusok is a határ lezárásának káros következményeire figyelmeztetik az elnököt. Mitch McConnell, a szenátus republikánus többségének vezetője egy interjúban kedden azt mondta: "a határ lezárása katasztrofális hatással lehet országunk gazdaságára".
Larry Kudlow, a Fehér Ház Országos Gazdasági Tanácsának igazgatója a CNBC televízióban közölte: a kormányzat azon dolgozik, hogy a határokat a gazdaság károsítása nélkül zárja le. A gazdasági főtanácsadó részletekbe ugyan nem bocsátkozott, de megemlítette, hogy a teherautók és kamionok számára külön útvonalakat biztosítanának a szállítmányozás akadálytalan bonyolítására. Az Egyesült Államok Kereskedelmi Kamarájának adatai szerint
naponta mintegy 1,7 milliárd dollár értékű portékát szállítanak a határon.
A The New York Times című lap idézte a Moody's pénzügyi kutatással és hitelminősítéssel foglalkozó kutatóintézet elemzőjét, Mark Zandit, aki szerint a határok több hétig tartó lezárása mind Mexikóban, mind az Egyesült Államokban gazdasági recesszióhoz vezethet.