Az M1 rendkívüli híradóban jelentkezett be a thesszaloniki menekülttábor környékéről. A köztelevízió tudósítója arról számolt be, hogy az elmúlt órákban folyamatosan nőtt a migránsok száma a tábor mellett, ahol felsorakoztak a rohamrendőrök is. Jelenleg több száz illegális bevándorló van a helyszínen, állítólag egy környező táborból is csatlakoztak hozzájuk, és vannak, akik kifejezetten ezért jöttek a városba. A legfrissebb tudósítása szerin több mint kétezren gyűltek össze Szalonikiben. "A migránsok azt mondják, el akarják érni a „kritikus tömeget", abban bíznak, hogy ebben az esetben nem tudják őket feltartóztatni. Macedónia, Szerbia és Bosznia irányába, majd onnan az Európai Unióba indulnának" – közölte a tudósító.
A migránsok az elmúlt órákban
többször a rendőrökre támadtak, könnygázzal és gumibotokkal kellett őket visszaszorítani.
Az M1 helyszíni tudósítója, Muci Attila példaként említette, hogy akkor is összetűzés alakult ki, amikor az egyenruhások nem engedték, hogy még többen csatlakozzanak egy menekülttáborból a mellette lévő mezőn a gyülekezőkhöz.
Ekkor a migránsok kívülről és belülről is elkezdték megbontani a kerítést és betörték a kaput.
A beszámoló szerint a görög rendőrök terepjárókkal és motorokkal érkeztek a helyszínre, az utakat is lezárták, azonban a migránsok egy több száz emberből álló csoportja áttört az útzáron és csatlakozott a szerveződő karavánhoz.
A kitörési kísérletet a helyszínen lévő bevándorlók azzal indokolták, hogy az „nem élet", ami a görög táborokban van, hiszen ott vannak évek óta, és nincs előrelépés a menekültügyi eljárásokban.
"Mindenki, aki itt összegyűlt, szabadságot szeretne. A táborban borzalmasak a körülmények,
ezért Európába akarunk menni
- mondta egy iráni férfi a csatornának. A bevándorlók úgy tervezik, hogy akkor indulnak el, amikor több ezren lesznek.
Muci Attila elmondta, hogy estére véget értek az összetűzések. A migránsok visszavonultak a tábor tövében, a szántóföldön lévő sátraikhoz - tette hozzá.
A köztelevízió kedden is foglalkozott a témával, akkor arról számoltak be, hogy Szalonikiben hivatalosan négyezer migráns várakozik, a befogadóközpontok rendkívül túlzsúfoltak. A televíziónak többen is arról beszéltek, hogy csatlakozni szeretnének ahhoz a karavánhoz, amely a tervek szerint a héten elindul az Európai Unió felé.
Horváth József biztonságpolitikai szakértő az M1-nek nyilatkozva azt mondta, hogyha többezres vagy tízezres tömeg indul el, azt rendőri erőkkel „szinte lehetetlen" úgy megállítani, hogy ne történjenek komoly atrocitások.
Az a kérdés, hogy a görög kormány milyen politikai döntést hoz: megállítja-e a karavánt, vagy – ahogy az elmúlt években – „tessék-lássék intézkedések" után gyakorlatilag útnak indítják ezt a csapatot
– tette hozzá.
Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a csütörtöki Kormányinfón úgy fogalmazott, hogy a kormány tisztában van a migránskaraván okozta veszélyekkel.
Nem tudni, hogy ez valósággá válik-e, de ha igen, a magyar határvédelem felkészült, és képes megvédeni az országot
– közölte.
A magyar kormány azt várja az Európai Unió illetékes szerveitől, hogy lépjenek fel a migránskaravánok ellen, akadályozzák meg, hogy elinduljanak
- mondta Orbán Balázs, a Miniszterelnökség parlamenti és stratégiai államtitkára szerdai nyilatkozatában. A politikus elmondta, Magyarország mindenképpen megvédi a határait, és a kerítés állni fog, de azt, hogy a migránskaravánok az unió területére lépjenek, bármi áron meg kell akadályozni, hiszen nincs más megoldás. Az államtitkár szerint az látszik egyébként, hogy a karavánokat az interneten, a közösségi média segítségével szervezik. "Ez nem lehet véletlen" - emelte ki, hozzátéve, hogy a karavánoknak az a célja, hogy nyomás alá helyezzék az illegális bevándorlást nem támogató tagállamokat, és ezzel elérjék, hogy "kinyissák a kapukat, a határokat."