Ez az ünnep egészen 2019-ig tömegeket vonzott Párizsban, ahol a hagyományoknak megfelelően a mindenkori köztársasági elnök virágot helyez el Charles de Gaulle tábornok, egykori köztársasági elnök szobránál a Champs-Élysées-n, majd onnan áthajt a világhírű sugárúton, és megkoszorúzza az Ismeretlen Katona sírját a Diadalívnél (Arc de Triomphe), amely majdnem két évszázada a francia főváros egyik szimbóluma.
Nagyon megváltozott ennek a helynek a hangulata és jelentése az elmúlt hónapokban.
Párizs egyik legismertebb turistalátványossága,
a Napóleon által emelt Diadalív az elmúlt időszakban egyre inkább az Emmanuel Macron elnök elleni tiltakozások jelképévé vált.
A közösségi médiában közölt videóknak és fényképeknek köszönhetően egészen
elképesztő felvételeket láthattunk a kegyetlen, rendőri terrorról és a durva rombolásról.
A 2018. december 1-i sárgamellényes tüntetésen ezt a szobrot próbálták szétverni a szélsőbaloldali anarchisták, a rendőrök pedig ahelyett, hogy felléptek volna ellenük, inkább – különös kegyetlenséggel –
a békésen tüntető sárgamellényeseket bántalmazták.
Az eseményről készített képek és videók önmagukért beszélnek.
A sárgamellényesek tiltakozása azóta is kitart.
Azóta is minden szombaton tüntetnek a Macron-kormányzat ellen.
A feketeinges szélsőbaloldali anarchisták pedig megmutatták, akár arra is képesek, hogy egy kórház újraélesztési osztályára betörjenek, vagy, hogy megakadályozzák, hogy a világhírű francia filozófus (Alain Finkielkraut) előadást tarthasson egy párizsi egyetemen.
Ezek után egyértelművé vált, hogy a demokráciára a
feltörekvő radikális iszlám ideológia mellett a szélsőbaloldali militáns csoportok jelentik a veszélyt,
és nem a szélsőjobb, amely gyakorlatilag megszűnt létezni.
Macron pedig azt mutatta meg, hogy nem hajlandó párbeszédre a francia emberekkel, nem törődik a szociális igényeikkel, de a legégetőbb és legfontosabb kérdéssel, a migrációval sem foglalkozik.
Igazságügyi minisztere, Nicole Belloubet épp a napokban nyilatkozta azt a BMFTV hírcsatornának, hogy
nem kell illúziókat kergetni, a migráció nem fog bejeződni, mert ez egy világjelenség, és sürgette az európai uniós megoldást, ami nem jelent mást, mint kötelező betelepítési kvótákat és a migránsok tagállamok közötti elosztását.
A legnagyobb francia ellenzéki párt, a jobboldali Republikánusok európai uniós listavezetője, François-Xavier Bellamy nem véletlenül utasította vissza a migránskvótákat.
Macron példátlan módon egyedül maradt a május 8-i ünnepi megemlékezésen is.
Ilyenre még nem volt példa az V. Köztársaságban, amely 1958 óta tart.
Az ünneplők elől hermetikusan lezárták az emlékezés helyszíneit, de ahogy a képeken és videókon látszik, még a környéken sem volt senki, a rendőrség teljes kontroll alatt tartotta a területet.
Döbbenetes nézni a kihalt utcákat, az üres tereket.
Megható és szomorú viszont, ahogy egy francia férfi arcát vállalva elmondja, hogy szeretett volna megemlékezni a II. világháborús győzelem napjáról, mert neki ez fontos.
Sőt,
azt szeretné, ha a fiatalok is jöhetnének ünnepelni, de ezt most megtiltották nekik.
Ahogy fogalmazott,
Franciaországban a szabadságjogokat felfüggesztették, már ünnepelni sem szabad.
A férfi elmondta, hogy reggel óta már négyszer ellenőrizték, átkutatták, mint ahogy a többi utcán tartózkodó embert is. A rendőrök betiltották a sárgamellényesek aznapra tervezett tüntetését.
A videó végén feltűnik Macron konvoja, amelyre az emberek éles füttyszóval és felzúdulással reagáltak.
Macron visszavonhatatlanul elszigetelődött.
Olyan kép is megjelent a világhálón, amelyen Macron mintha golyóálló mellényt viselne, ilyenre se volt még példa egy ünnepségen Párizsban.