A Donald Trump amerikai elnökkel tartott találkozón számos fontos területen megerősítették a szövetségesi kapcsolatokat
– jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök Washingtonban, miután a Fehér Házban az amerikai elnök meghívására munkamegbeszélést tartott Trumppal. A közmédiának nyilatkozva a kormányfő emlékeztetett arra, hogy utoljára 18 évvel ezelőtt járt az amerikai elnöki hivatalban munkamegbeszélésen.
„Éreztem a különbséget, (.) most másfajta vezetés, célratörőbb politika érvényesül”
– fogalmazott.
Kijelentette, hogy megbeszélésük
Magyarország számára fontos találkozó volt, mert a két országot összekötő stratégiai szövetségesi kapcsolatokat mind a gazdaságpolitika, mind a külpolitika, mind a biztonságpolitika és a külpolitika területén megerősítették, csakúgy, mint a migráció és az üldözött keresztények ügyében.
Magyarországon az emberekkel, az emberekért dolgozunk, ez a jelszó
– mondta Orbán Viktor.
2011-ben elfogadtuk az új alkotmányt, és az jól működik
– tette hozzá.
A találkozó a tervezettnél jóval hosszabb ideig, mintegy 40 percig tartott.
A megbeszélésen Donald Trump és Orbán Viktor mellett részt vett Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter és John Bolton, az amerikai elnök nemzetbiztonsági tanácsadója. A szűk körű megbeszélést az amerikai és a magyar küldöttség plenáris tanácskozása követte.
A washingtoni találkozón
Trump azt mondta, hogy Orbán Viktor jó munkát végez Magyarország biztonságának megőrzésében.
Méltatta Magyarország érdemeit NATO-tagként, és azokat az erőfeszítéseket is, amelyeket a kormány tesz az illegális migráció ellen.
Orbán Viktor kemény ember, de nagyon jót tett az emberekkel. Tisztelik az emberek
– mondta Donald Trump kérdésre válaszolva. A magyar miniszterelnököt egész Európában tisztelik – mondta az amerikai elnök.
A találkozó után a nagyobbik kormányzó párt két posztot tett közzé a közösségi oldalán Orbán Viktor washingtoni látogatása kapcsán. Mindkettő Trump Orbán Viktornak címzett elismerő szavaira emlékezteti a közösséget:
Mint arról korábban beszámoltunk, Orbán Viktor washingtoni meghívásának időzítése nyilvánvalóan üzenetértékű a brüsszeli elit, de a régi Európa számára is, az amerikai elnök ezzel – úgy is, mint a köznyelvben a szabad világ vezetője – az európai parlamenti választások hajrájában elsősorban azt kívánja Junckerben, Merkelben és Macronban tudatosítani, hogy új prioritások, értékek és érdekek mentén is van lehetőség az euroatlanti kapcsolatok továbbfejlesztésére – minderről az Origo által megkérdezett elemzők beszéltek az amerikai-magyar politikai csúcstalálkozó kapcsán.
Hangsúlyozták, hogy hazánk geopolitikai, földrajzi, történeti, méretbeli adottságaiból fakadóan úgy kell kiegyensúlyozott kapcsolatot fenntartani valamennyi domináns világpolitikai szereplővel, hogy minden diplomáciai partner úgy gondolkodjon:
„aki Magyarországgal együttműködik, az jól jár”.
Kijelentették, a migráció megítélésétől elkezdve a kereszténység védelmén, a hagyományos értékek tiszteletén át a politikai korrektség ellenzéséig számos elv összeköti a két államférfit.
Orbán Viktor miniszterelnök washingtoni látogatása új fejezetet nyithat Magyarország számára, Magyarország amerikai barátai örülnek a találkozónak Donald Trump elnökkel – írta a The Washington Times című amerikai lap. A publicisztika – amelyet April Foley, az Egyesült Államok korábbi magyarországi nagykövete jegyez – hangsúlyozza, hogy Orbán Viktor kormányfő látogatása Magyarország egy évtizedig tartó magas szintű diplomáciai elszigetelésének végét jelenti.
A Donald Trump amerikai elnökkel hétfőn tartandó tárgyalásokról szólva April Foley leszögezte: Magyarország barátai, köztük ő is, akik úgy gondolják, hogy a szoros viszony szövetségeseinkkel az Egyesült Államok külpolitikájának stratégiai érdeke, most széles körben megtapsolják e találkozót.
Arról is írtunk, hogy
a két ország kapcsolatai soha nem voltak ennyire jók,
mint Trump választási győzelme óta.
Nem meglepő Orbán Viktor magyar miniszterelnök és Donald Trump amerikai elnök találkozója, amely
jól illeszkedik a magyar miniszterelnök utóbbi időben folytatott magas szintű megbeszéléseinek sorába
– vélekedett Magyarics Tamás Amerika-szakértő. Az Orbán kormánnyal szembeni 2010-2016 közötti amerikai külpolitika abnormális volt – folytatta –, hiszen a viták ellenére Amerika és Magyarország szövetségesek. Megjegyezte: a NATO-ban Magyarország mindig nagyon szolidáris partnere volt Amerikának Oroszországgal szemben. Kiemelte:
a mostani találkozó üzenete az, hogy Magyarország és az Egyesült Államok elég sok kérdésben ugyanazon az állásponton vannak,
többek között a migráció kezelésének és a nemzetállamok megerősítésének témájában is.