Salvador Panelo Fülöp-szigeteki elnöki szóvivő túl távolinak nevezte az ottawai kormány által megszabott határidőt. Panelo azt mondta, hogy Manila eredeti tervei szerint egy hajózási magánvállalattal szállíttatja vissza a hulladékot Kanadába, és erre mielőbb sort kerít.
Nem fogjuk megengedni, hogy szemétlerakóként kezeljenek minket
– hangsúlyozta újra a szóvivő.
Kanada szerdán bejelentette, hogy a Bolloré Logistics Canada nevű magáncég a napokban megkezdi az előkészületeket a hulladék visszaszállítására.
„A szemét eltávolítását június végéig fejezzük be, mert ügyelnünk kell arra, hogy a hulladékkezelés a kanadai biztonsági és egészségügyi előírásoknak megfelelően történjen” – írta közleményében Catherine McKenna kanadai környezetvédelmi miniszter. „Az előkészületek, a szállítás és a hulladékkezelés költségeit a kanadai kormány állja” – tette hozzá a tárcavezető.
A kanadai döntés előzménye azt volt, hogy Panelo előző nap bejelentette: Duterte arra utasította kormányát, hogy egy hajózási magánvállalattal mielőbb szállíttassák vissza az észak-amerikai országba azt a több mint százkonténernyi szemetet, amelytől Kanada még 2013-ban és 2014-ben szabadult meg.
„Ha Kanada nem fogadja vissza a szemetét, akkor felségvizein hagyjuk” – szögezte le, hozzátéve, hogy a szállítás költségeit a manilai kormány állja. A Fülöp-szigetek egy héttel korábban azonnali hatállyal hazarendelte kanadai nagykövetét és követségének több más diplomatáját, amiért Kanada nem szállíttatta el a megszabott május 15-ei határidőig a hulladékot.
A kanadai kormány szerint nem az ő felelőssége elvitetni
a háztartási szemetet, műanyag palackot, zacskót, újságpapírt és használt felnőttpelenkát
tartalmazó, annak idején helytelenül újrafelhasználható műanyag szemétként megjelölt szállítmányt. Ottawa jelezte:
a kormány nem támogatta a hulladék exportját, ezt magánvállalatok intézték.
Ugyanakkor kiemelte, hogy dolgozik a szemétügy megoldásán. Duterte már a múlt hónapban kijelentette, hogy visszaszállíttatja a hulladékot Kanadába, még ha ez háborúhoz vezet is.
A Fülöp-szigetek többször tiltakozott diplomáciai úton Kanada késlekedése ellen, amióta egy bíróság 2016-ban úgy döntött, hogy a szemetet vissza kell szállítani az észak-amerikai országba.
A két ország viszonya egy másik ügy miatt is feszült. Duterte tavaly úgy döntött, hogy mégsem vásárol 233 millió dollár (több mint 68 milliárd forint) értékben helikoptereket Kanadától, miután Ottawa kifejezte aggodalmát, hogy a manilai kormány a lázadók elleni hadműveletekben vetheti be őket.