Matteo Salvini olasz belügyminiszter az alábbiak szerint értékelte a tábor bezárását:
A központ bezár, és ez egy csodálatos nap. (...) A szavaktól eljutottunk a tettekig. Nem kevés pénzt takarítunk meg: azon munkálkodunk, hogy új munkahelyeket teremtsünk a központ egykori dolgozói számára, de Szicília, Catania és Mineo nem építheti a jövőjét a bevándorlásra.
Salvini a migránsok fogadását "kisebb és jobban ellenőrzött központokban" képzeli el. Az utolsó lakókat egy hete költöztették el a Catania melletti Mineóból egy calabriai befogadóközpontba.
Mineóban a legtöbben 2014 júliusában voltak, amikor több mint 4100 lakója volt a tábornak, amely így egy időre Európa legnépesebb befogadóközpontjává vált.
A szicíliai sivatagban a 40 Celsius-fokos hőségben katonák járőröznek, akik senkit nem engednek belépni a területre.
Akkor romlottak el a dolgok, amikor a migránsok száma meghaladta a háromezret.
Sergio Mastrilli 25 éves egyetemista, mineói lakos kezdettől nem helyeselte a központ működését.
Nem az integráción, hanem a befogadottak számán alapuló rendszer volt.
Nyolcvanöt különböző etnikumból származó több mint négyezer ember, amikor Mineo ötezer lakosú, ez egyszerűen kezelhetetlen volt
- mondta.
A tábort egy volt támaszponton rendezték be, ahol a szomszédos Sigonellában működő bázison szolgáló amerikai katonák hozzátartozói laktak négyszáz kicsi családi házban. Washington 2010 végén jelentette be, hogy felmondja a bérleti szerződést.
A tábor felállítása a helyiekben nyugtalanságot ébresztett.
A külföldiek szemére vetették, hogy rontják a megélhetésüket, mivel a narancsszüret idején naponta 10-20 euróért dolgoztak feketén.
Több bírósági eljárás is folyik Mineo volt polgármestere és a központ egykori vezetője ellen, akiket korrupcióval gyanúsítanak.
Januárban a rendőrség egy nigériai maffiasejtet számolt fel, amelynek a táborban volt a főhadiszállása, kokainnal és marihuánával kereskedett, és prostitúciós hálózatot működtetett.