Néhány turista Lengyelország egyik leghíresebb hegyét, a Nyugati-Tátrában fekvő Giewont-ot akarta megmászni, amikor lecsapott rájuk a vihar – írja a Reuters.
A körülbelül 20 fős csoport tagjai közt gyerekek is vannak.
A hegy irányában azonban akár 5 ezren is túrázhattak délelőtt, a hegység több pontján is haltak meg emberek a villámcsapások miatt.
A helyszínre négy mentőhelikoptert riasztottak – írja az AP News. A TVN24 felvételein látható volt, ahogy a hegyimentők a helikopterrel siettek a hegyhez, az esős, ködös időben.
A lengyel légi egészségügyi mentőszolgálat (LRM) szóvivője azt mondta, a villámcsapás által sújtottak közül
két gyerek és két felnőtt meghalt.
Az egyik túlélő azt mondta, a vihar a semmiből csapott le. Mikor meghallották az első mennydörgést, azt hitték, csak egy repülőgépet hallanak.
Mindenfelé villámlott. Megnéztem az időjárás-jelentést korábban, de semmit nem írtak a viharról
– mondta a férfi a TVN24-nek.
Mateusz Morawiecki kormányfő kérésére a kis-lengyelországi vajda a tátrai üdülőközpontba, Zakopanéba indult. A miniszterelnök közölte, hogy tekintettel a súlyos helyzetre még a nap folyamán maga is a helyszínre utazik.
Piotr Cwik kis-lengyelországi vajda a tátrai üdülőközpontban, Zakopanéban csütörtök délután összeült válságstáb első ülése után a sajtóval közölte:
89 embert a térségbeli kórházakba szállítottak, őket könnyebb sérülésekkel ápolják.
A károsultak végleges számát egyelőre nem mondhatják meg, a több helyszínről is induló, a hegység nagy részére kiterjedő mentőakció addig fog folytatódni, amíg a hegyi ösvényekről az összes rászorulót le nem szállítják.
A hegy tetején lévő fémkereszt gyakran vonzza a villámokat, ezért viharban veszélyes ott tartózkodni. Ilyenkor a meredek ösvények mentén rögzített segítőláncok is veszélyesek, amelyekbe a turisták hegymászás közben kapaszkodnak. Csütörtök reggel még sütött a nap a Tátrában, az időjárás kedvezőnek tűnt a túrához.
A TOPR munkatársai a csütörtöki mentőakció mellett tovább keresik azt a két barlangászt, akik a hét végén a tátrai Jaskinia Wielka Sniezna barlangrendszerében rekedtek mintegy 500 méter mélységben