A migránsok az Alex nevű NGO hajóval érkeztek júliusban Lampedusára, és egy messinai fogadóközpontban éltek.
Azzal vádolják őket, hogy
líbiai táborlakókat kínoztak, és pénzt csikartak ki hozzátartozóikból, hogy békén hagyják őket. A bűnözőket a hajón velük együtt utazók ismerték fel, és jelentették fel az olasz rendőrségnél.
A nyomozás a líbiai táborokban uralkodó embertelen életkörülmények bizonyítéka - mondta a vizsgálatot vezető Luigi Patronaggio szicíliai ügyész.
Fontos, hogy nemzetközi szinten is tegyünk az alapvető emberi jogok védelméért, és felvegyük a harcot az emberiesség elleni bűncselekményekkel szemben
- tette hozzá.
Az elmúlt hetek nyilatkozatai alapján Olaszország megpróbálja újra átnyomni az Európai Unión a menekültek elosztását szabályozó kvótát - mondta Vargha Márk, a Migrációkutató Intézet kutatója hétfő reggel az M1 aktuális csatornán. A szakértő szerint
Olaszországnak az a terve, hogy néhány tagállam támogatásával újra megpróbálja kidolgozni és elfogadtatni ezt a javaslatot.
Tavaly már csak 20 ezer migráns érkezett Olaszországba, ami a 2017-es adat töredéke, ugyanakkor idén ez a szám 5 ezerre csökkent, ami Matteo Salvini volt belügyminiszter sikerének számít.
Csakhogy az új, baloldali olasz kormány intézkedéseinek hatására az elemző szerint újra emelkedni fog az Olaszországot elérő migránsok száma.
Megnyitották ugyanis a kikötőket az illegális migránsok előtt. Az elsők között Lampedusán kapott partraszállási engedélyt az Ocean Viking civil hajón tartózkodó 82 migráns – jelentette be az új baloldali olasz kormány szombaton, biztonságos helyként meghatározva a szigetet. Az új római kormány változtatni akar a Matteo Salvini korábbi belügyminiszter által bevezetett következetes menekültpolitikán. Matteo Salvini az esetet kommentálva elmondta,
Olaszország megadja magát az Európai Uniónak.
Salvini szerint Giuseppe Conte miniszterelnök menekülttáborrá teszi Olaszországot.