Boris Johnson nemrégiben bejelentette, hogy kormánya ebben a hónapban lezárja a parlament jelenlegi ülésszakát, és október közepén - alig két héttel a brexit határideje előtt - új programot hirdet.
Johnsont az ellenzék részéről és a kormányzó Konzervatív Párton belül is sokan azzal vádolták, hogy a lépéssel
a brexit-határnapig hátralévő parlamenti ülésnapok számát akarja korlátozni,
igyekezve elejét venni, hogy a megállapodás nélküli brexit ellenzői megakadályozhassák a rendezetlen kilépést.
A kormányfő azonban rendre tagadja ezt, mondván: a lépésnek nincs köze a brexithez, a cél egy teljesen új kormányprogram meghirdetése, olyan központi célokkal, mint az állami egészségügyi szolgálat (NHS) és az infrastruktúra fejlesztése.
"Brüsszelbe fogok menni,
kialkudom a megállapodást, és biztosítom, hogy október 31-én kilépjünk, ezt kell tennünk!
- hangoztatta Boris Johnson a Sky News televíziónak adott nyilatkozatában.
Arra a kérdésre felelve, hogy benyújtja-e lemondását, amennyiben nem tudja teljesíteni ezt az ígéretét, a miniszterelnök azzal felelt: "Ezt az elképzelést fontolóra venni sem vagyok hajlandó".
Antti Rinne, az EU tanácsának soros elnökségét betöltő finn kormányfő nemet mondott Nagy-Britanniának az Európai Unióból történő távozását rögzítő Brexit-megállapodás újratárgyalására. Boris Johnson brit miniszterelnök szerdán a londoni parlament alsóházában azt mondta, hogy kormányának eltökélt szándéka egy új megállapodás.
Boris Johnson komoly vereséget szenvedett szerda este azzal, hogy az alsóház 327-299 arányban megszavazta azt a javaslatot, amely elvben megakadályozza, hogy az ország október végén megállapodás nélkül lépjen ki az EU-ból. Ennek lényege az, hogy ha október 19-ig a parlament nem járul hozzá egy új brexit-megállapodáshoz, és ahhoz sem, hogy a brit EU-tagság megállapodás nélkül szűnjön meg,
Johnsonnak kezdeményeznie kell az EU-nál az október 31-én esedékes kilépés elhalasztását három hónappal,
vagyis 2020. január 31-ig.
Johnson többször is határozottan leszögezte, hogy erre nem hajlandó, és ezért a rendezetlen brexitet tiltó törvény elfogadása után
előrehozott választásokat kezdeményezett.
Ennek elfogadásához 434 voksra lett volna szükség, ám csak 298-an szavaztak a kezdeményezésre.
A megállapodás nélküli Brexit tilalmát előíró törvénytervezet ezután a felső kamara, a Lordok Háza elé került további vitára.