A tisztségviselő azt mondta, hogy
nem nyilatkozhatok az egész kormány nevében, de személyes meggyőződésem, hogy a kettős állampolgárságra megérett az idő, és megfelel Ukrajna érdekeinek.
Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy ez nem vonatkozik az orosz állampolgárokra.
Az interjúban Kuleba körvonalazta, hol húzódik a "vörös vonal" Magyarország és Ukrajna viszonyában, kiemelve, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök kész a párbeszédre Budapesttel.
A miniszterelnök-helyettes szavai szerint Magyarországnak minden joga megvan ahhoz, hogy támogassa a nemzeti kisebbségéhez tartozókat,
Ukrajna viszont őket mindig is saját állampolgárainak fogja tekinteni "minden jogukkal és kötelességükkel".
Mindig vannak vörös vonalak, de én szélesebbre tekintenék ki, mint az oktatási törvény. A legfontosabb vörös vonal az, hogy a magyar nemzetiségű ukránok Ukrajna állampolgárai
- szögezte le, hozzátéve, hogy
nem kényszeríthetünk vagy kötelezhetünk embereket arra, hogy megtanuljanak ukránul, bár ha Ukrajna állampolgárai, képeseknek kell lenniük arra, hogy kommunikáljanak az államnyelven.
Mint mondta, Zelenszkij kész a párbeszédre Budapesttel, de Magyarországnak engedményeket kell tennie.
Egyértelmű, hogy Magyarországnak engedményeket kell tennie, és bizonyos megállapodásra kell jutnunk, hogy mind Ukrajna, mind Magyarország alapvető érdekeit egyaránt figyelembe vegyük
- fogalmazott a miniszterelnök-helyettes.
A magyar-ukrán viszonyt feszültséggel terheli a 2017-ben elfogadott, 2020-tól életbe lépő ukrán oktatási törvény, amely alapján az ötödik osztálytól kezdve a nemzetiségi iskolákban a tantárgyak többsége esetében át kell térni az ukrán nyelvű oktatásra.
Ez a kárpátaljai magyar szervezetek szerint csorbítja a nemzeti kisebbségek már megszerzett jogát az anyanyelven történő oktatáshoz.
A másik feszültséget okozó probléma a kettős állampolgárság intézménye, amelyet Ukrajna jelenleg nem ismer el törvényesnek.