Ahogy arról a globális média híradásai alapján az Origo is beszámolt, Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke vasárnap bejelentette, hogy az amerikai katonák sikeres akciót hajtottak végre Abu Bakr al-Bagdadi búvóhelye ellen,
az Iszlám Állam vezetője menekülés közben pedig három gyerekével együtt felrobbantotta magát.
Trump megerősítette, hogy a kurdok információátadással segítették al-Bagdadi búvóhelyének a pontos meghatározását.
Az Iszlám Állam vezetőjének a likvidálásával kapcsolatban nyilatkozott a berlini székhelyű Stiftung Wissenschaft und Politik (SWP) egyik Közel-Kelet szakértője, Guido Steinberg, a német külföldi közszolgálati hírcsatornának, a Deutsche Welle-nek.
Steinberg elmondta, hogy
Abu Bakr al-Bagdadi kulcsfontosságú szerepet töltött be nemcsak az ISIS csúcsvezetésében, hanem a terrorszervezet korábbi felépítésében is.
Amikor ő 2010-ben átvette az ISIS irányítását, akkor kevesebb mint 1000 harcosa volt a csoportosulásnak, ebből
négy év alatt al-Bagdadi egy államot formált, amely kiterjedt Szíria és Irak nagy részére.
Később a szervezet – minden túlzás nélkül – globális jellegűvé fejlődött, a dzsihadisták megvetették a lábukat Nyugat-Európától Nigérián át Afganisztánig.
A Közel-Kelet szakértő szerint
az Iszlám Államnak rendkívüli nehézségekbe fog ütközni, hogy ismét találjon egy olyan karizmatikus vezetőt, mint al-Bagdadi.
A terrorszervezet vezetője ugyanis nemcsak ideológiai értemben volt brutálisan fanatikus, hanem nagyon jó szervezői képességekkel, és kiváló kapcsolatrendszerrel rendelkezett, a munkabírása pedig óriási volt.
Guido Steinberg véleménye alapján, al-Bagdadi halála miatt ugyan meg fog gyengülni az Iszlám Állam, de
szó sincs róla, hogy megszűnne a terrorszervezet, amelynek a túlélése nemcsak Irakban és Szíriában, hanem az elkötelezett szimpatizánsok miatt az egész világon garantált,
magyarán még a globális hálózati jellegét sem veszti el az ISIS.
A német szakértő szerint, sem az Iszlám Állam maradéka elleni jelenlegi hadviselésről, sem a vezetőjük meggyilkolásából nem lehet azt a következtetést levonni, hogy az Egyesült Államok a jövőben aktívabb lesz a közel-keleti térségben, épp ellenkezőleg,
Washington célja az, hogy minél hamarabb kivonja a katonai erejét Szíriából és Irakból, hiszen az elkövetkezőkben leginkább a Távol-Keletre akar koncentrálni, konkrétabban Kínára.
Amerikának ez a saját maga szempontjából teljesen logikus lépése azonban gyengíteni fogja a terrorizmus elleni harcot a Közel-Keleten,
az Európai Uniót pedig arra fogja sarkalni, hogy határozottabban lépjen fel a térségben,
mivel be kell töltenie az Egyesült Államok által hagyott űrt.
Az, ami az elkövetkezőkben fog történni Szíriában, illetve Törökországban tehát sokkal jobban fogja érinteni Európát, mint az Egyesült Államokat
– fűzte hozzá Steinberg.
A szakértő nem lát arra reális esélyt, hogy Észak-Szíriát a közeljövőben lehessen stabilizálni.
Szerinte
de facto a szíriai polgárháborút Bassár el-Aszad szír elnök megnyerte,
de azt nem lehet tudni, mennyi időt vesz igénybe, amíg az ország északi része is újból Damaszkusz fennhatósága alá kerül.
Ehhez lesz még egy-két szava a térségben különösen érdekelt Erdogan török elnöknek is, de
az Iszlám Államot sem szabad leírni, mert ez óriási hibának bizonyulna.
Guido Steinberg biztos benne, hogy
a terrorszervezet bosszút fog majd állni al-Bagdadiért, az Iszlám Állam jelentette fenyegetettség pedig aktuális marad.
A bosszú elsőszámú áldozatai a térségben a kurdok lehetnek, hiszen a terroristavezér elleni mostani rajtaütés kiindulópontja az észak-iraki kurdok lakta nagyváros, Erbil volt.
Az is elképzelhető, hogy az Iszlám Állam harcosai revánsként a világ más részein, így Európában is merényleteket hajthatnak végre al-Bagdadi likvidálása miatt.