Az öt leginkább érintett szigeten – Leszbosz, Híosz, Számosz, Lérosz és Kósz – összesen hatezer fő befogadására alkalmas migránstáborok vannak, de már
a napokban meghaladta a 30 ezret az ott tartózkodók száma.
A görög bevándorlásügyi minisztérium becslése szerint ehhez az év végéig
még 25 ezer ember érkezhet,
ami még akkor is katasztrofális állapotokhoz vezethet, ha a hatóságoknak sikerül a tervezett 10 ezer embert a szigetekről a kontinentális Görögországba költöztetnie.
„Egyszerűen nincs más megoldás.
Már van olyan sziget, ahol több a migráns, mint a helyi lakos,
mondta Panagiotis Nikas, a Peloponnészoszi-félsziget kormányzója az ERT televízió műsorában. A hatóságoknak muszáj lesz tenniük valamit, mert hiába tenné lehetővé az Európai Unió és Törökország között érvényben lévő menekültügyi megállapodás a görög szigetekre illegálisan érkező migránsok visszaküldését, erre
az idei év első kilenc hónapjában mindössze 102 alkalommal került sor.
Pedig 2019 szeptemberéig az egy évvel korábbihoz képest 23 százalékkal nőtt a Törökországból az EU-ba érkező migránsok száma és az illegális bevándorlók túlnyomó többsége a görög szigetek felé veszi az irányt. Szeptemberben akadt olyan nap, amikor 800 migráns szállt partra a szigeteken.
Sokan még a hideg időjárás beköszönte előtt nekivágnak az útnak, de nem segít az sem, hogy Törökország az utóbbi időben egyre szigorúbban csap le az iraki és afgán illegális bevándorlókra, akik a helyi törvények szerint nem számítanak menekültnek. Szintén emeli a tengeri útnak nekivágók számát, hogy a Teherán elleni amerikai gazdasági szankciók miatt Iránban rengeteg afgán vendégmunkás vesztette el állását, ők pedig ezután Törökországban próbálnak szerencsét.