A prágai Nemzeti Múzeumban tartott ünnepségen a visegrádi országok kormányfői megemlékeztek arról a diáktüntetésről, amely kirobbantotta a bársonyos forradalmat.
Babis köszönetet mondott a lengyeleknek, a magyaroknak és a szlovákoknak, hogy támogatták a csehek igyekezetét a szabad társadalom kiharcolására.
Nem feledjük, hogy a magyarok voltak az elsők, akik átvágták a vasfüggöny szögesdrótjait
- mondta a cseh kormányfő.
„Ami Lengyelországban tíz évig, Magyarországon pedig tíz hónapig tartott, az Csehországban tíz nap alatt megvalósult" - mondta Babis a rendszerváltásra utalva.
Andrej Babis felidézte az 1989-es, mint fogalmazott "korszakváltó év" eseményeit, és azt mondta,
az akkori szocialista rendszer elleni tüntetéseken lengyelek és magyarok is részt vettek, ami sokat segített a cseheknek és a szlovákoknak.
Beszédében Andrej Babis azt is elmondta, hogy 1989 előtt ő maga is tagja volt a kommunista pártnak, amire nem büszke, és sajnálja, hogy nem volt annyira bátor, mint például Václav Havel, a korabeli ellenzék vezére.
Ma azonban Csehország szabadon választott kormányfője vagyok, és ezért köszönetet mondok mindenkinek, aki a rendszerváltást aktívan elősegítette
- mondta a szlovák származású cseh politikus, aki múltja és vállalkozói tevékenysége miatt állandó bírálatok és támadások célja az ellenzék részéről.
Babis szerint a lakosság munkájának köszönhetően a mai Csehország fejlett és sikeres ország, stabil tagja az Európai Uniónak és a NATO-nak.
„Még nem értünk el mindent, amit 1989-ben szerettünk volna, de dolgozunk rajta" - mondta a kormányfő, aki összefogásra, az egymás iránti nagyobb toleranciára és a hazafiasság megerősítésére szólította fel a politikai erőket és a lakosságot.
Az ünnepi megemlékezésen a visegrádi országok kormányfői mellett a német szövetségi parlament alsóházának elnöke is jelen volt. A vendégek rövid beszédeikben egybehangzóan elismeréssel szóltak Csehország rendszerváltás utáni eredményeiről, és méltatták a visegrádi csoport (Csehország, Lengyelország, Magyarország, Szlovákia) országainak együttműködését.
Peter Pellegrini szlovák kormányfő szerint a nyolcvanas évekbeli lengyelországi és magyarországi rendszerváltó események inspirálóak voltak a csehek és a szlovákok számára, míg a bársonyos forradalom a lengyelországi és a magyarországi fejlődésre volt hatással.
Harminc éve átvágtuk az embereket elválasztó szögesdrótokat, ma azonban mentálisan sok helyen újjáépítettük őket. Kérem, bontsuk le ezeket is
- mondta Pellegrini.
Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök szerint a közép-európai országok harminc éve hozott döntései helyesek voltak, és teljesültek álmaik a szabadságról.
Ma több ország példaként néz ránk, ezért támogatjuk az EU bővítését, mi a szolidaritást nagyon fontos elemnek tartjuk
- mondta Morawiecki.
Wolfgang Schäuble, a Bundestag elnöke beszédében méltatta a csehek hozzájárulását a német egység megteremtéséhez.
Az évfordulós ünnepség után a Nemzeti Múzeumban a visegrádi miniszterelnökök jelenlétében megnyitották a Bársonyos Forradalom című kiállítást és A 20. század pillanatai elnevezésű multimédiás kiállítást.
A bársonyos forradalom, a csehszlovákiai rendszerváltás kezdetének az 1989. november 17-i prágai diáktüntetés erőszakos feloszlatását tartják. Az évforduló alkalmából egész Csehországban számos megemlékezést, kulturális és utcai rendezvényt tartanak.
A rendőrség és a tüntetők prágai összecsapásának színhelyén felállított emléktáblánál kora reggel óta vezető cseh politikusok és közéleti személyiségek rótták le tiszteletüket.
A két kormánypárt, az ANO és a Cseh Szociáldemokrata Párt vezetőjét, Andrej Babis kormányfőt és Jan Hamácek kormányfőhelyettest az emléktáblánál összegyűlt emberek kifütyülték.
Vasárnap délután a bársonyos forradalom kitörése évfordulójának megünneplésére Prágába érkeznek a visegrádi országok parlamentjeinek elnökei is. Magyarországról Kövér Lászlót, az Országgyűlés elnökét várják a cseh fővárosba.