Egyre nő a feszültség Bolíviában: könnygázzal oszlatták szét a tüntető temetési menetet

Bolívia, tüntetés, könnygáz
LA PAZ, BOLIVIA - NOVEMBER 21: Security forces intervene in demonstrators due to their march to Murillo square for a funeral procession for the people killed during the security officers intervention at the El Alto city on November 21, 2019 in La Paz, Bolivia. 8 people killed during clashes with the security officers in the streets of Senkata, a peripherical area of El Alto City. Lokman Ilhan / Anadolu Agency
Vágólapra másolva!
A lemondatott Evo Morales elnök hívei öt olyan személy koporsóját vitték a fővárosba, aki két nappal korábban haltak meg a rendfenntartó erőkkel folytatott összecsapásokban. A temetési menetet, amely az ideiglenes kormány elleni tüntetés volt, a rendőrség könnygáz bevetésével oszlatta fel.
Vágólapra másolva!

Mindez egy nappal azt követően történt, hogy az átmeneti kormány szerdán közölte: nemzetközi panaszt nyújt be Evo Moralesszel szemben emberiesség elleni bűncselekmények miatt. E vád szerint Mexikóból szervez úttorlaszokat, megakadályozva, hogy eljusson az élelmiszer számos bolíviai városba.

Morales közben Twitter-bejegyzést tett közzé, amelyben

"hamisítással" vádolja az átmeneti kormányt.

Arra utalt, hogy szerdán Arturo Murillo belügyminiszter bemutatott a médiának egy videót. Azon egy férfi látható, aki telefonon beszél, és állítólag maga Morales hangja hallható a vonal másik végén. Utóbbi utasításokat ad arra, hogy hívei vegyék blokád alá a városokat, ne juthasson be oda élelmiszer. Morales Twitter-bejegyzésében összevágott "montázsnak" nevezi a felvételt.

Forrás: Anadolu Agency/2019 Anadolu Agency/Lokman Ilhan

A bolíviai kabinet csütörtökön hivatalos formában tiltakozott Mexikónál, amiért ez az ország megengedi Moralesnek, hogy "politikai menekültstátusával ellentétes", összeesküvői tevékenységet folytasson a bolíviai átmeneti kormánnyal szemben.

Jeanine Ánez elnök ugyanakkor felhívást intézett a lakossághoz. Egyrészt mélységes sajnálatát fejezte ki az elmúlt napok összecsapásaiban történt halálesetek miatt, másrészt pedig

a békés párbeszédet sürgette.

Arra kérte a népet, elsősorban a tiltakozókhoz intézve szavait, hogy együttes erővel próbálja az emberek egyenlőségét biztosító Bolíviát felépíteni. Kormányát utasította arra, hogy azonnal kezdje meg a párbeszédet, s ebbe a folyamatba vonja be a nemzetközi szervezeteket és a katolikus egyházat is.

Morales november 10-én kényszerült lemondani az elnöki posztról. A rendőrség és a hadsereg vezetője is távozásra szólította fel azt követően, hogy az Amerikai Államok Szervezete (OAS) súlyos szabálytalanságokra derített fényt az októberi elnökválasztáson, és az eredmény megsemmisítésére szólította fel La Pazt.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!