A támadás a Cityben, a londoni halárusok ősi céhének ma már elsősorban ceremoniális célokat szolgáló díszes épülete, a Fishmongers' Hall konferenciaközpontjában kezdődött, és a London Bridge-en folytatódott.
Az épületben Learning Together - Közös tanulás - címmel, a Cambridge-i Egyetem szervezésében büntetőjogi tudományos rendezvény zajlott, amelyen a próbaidőn szabadlábon lévő támadó is részt vett.
A rendezvényen a börtönbeli rehabilitációs programok tapasztalatairól volt szó, és a program szerint Usman Khan is a meghívott felszólalók között lett volna. A támadás egyik halálos áldozata a 25 éves Jack Merritt, a Cambridge-i Egyetem kriminológiai tanszékének munkatársa, a konferenciát szervező Learning Together programsorozat koordinátora volt.
A pénteki késes terrortámadás azután történhetett meg, hogy tavaly decemberben szabadon engedték a 2013-ban jogerősen 16 évi börtönre ítélt Usman Khant, akit akkor azzal a kikötéssel ítéltek el, hogy legkorábban 8 év letöltése után kerülhet szóba feltételes szabadlábra helyezése.
Ehhez képest Khant már tavaly decemberben szabadlábra helyezték, próbaidőre.
Egy olyan embert, aki terrortámadásokat készített elő a Londoni Értéktőzsde és számos pub ellen, valamint dzsihadista kiképzőtáborokat akart létrehozni Pakisztánban, ráadásul arról sem bizonyosodtak meg a szabadon bocsátása előtt, hogy hátra hagyta volna szélsőséges nézeteit. Mindennek tetejébe őt és társait is hónapokig megfigyelte a brit hírszerzés, tehát nagyon is ismerték a hatóságok.
A 16 évből tehát kevesebb, mint 6-ot kellett leülnie.
Nem csoda, hogy Boris Johnson brit miniszterelnök ismét kikelt az ellen a nonszensz gyakorlat ellen, hogy jogerősen elítélt bűnözőket idő előtt szabadlábra helyezzenek, például azért, mert azok képesek voltak türtőztetni magukat a börtönben. Sőt, még előadást tartani is meghívták, mint aki teljesen megjavult.
A borzalmas tragédiát ismerve pedig talán nem túlzás kijelenteni, hogy
a terroristának esze ágában sem volt beilleszkedni, csak a megfelelő alkalomra várt, hogy ismét lecsaphasson.
Szabadon bocsátásának fejében egyébként még egy nyomkövető is volt rajta, ez sem zavarta. Boris Johnson szombaton értelmetlennek nevezte, hogy a brit büntetés-végrehajtási törvény lehetővé teszi a súlyos bűncselekményekért elítéltek idő előtti szabadlábra helyezését.
Johnson szombaton egyenes utalást tett arra, hogy a kormány megváltoztatja a feltételes szabadlábra helyezés büntetőjogi szabályozását. Szombat délután a Scotland Yard főparancsnoka, Cressida Dick társaságában felkereste a merénylet helyszínét, és a BBC televíziónak nyilatkozva kijelentette:
meggyőződése szerint a kirótt börtönbüntetések automatikusan gyakorolt megfelezésének és a súlyos, erőszakos bűncselekményekért elítéltek idő előtti szabadlábra helyezésének gyakorlata egyszerűen alkalmazhatatlannak, a társadalom szempontjából értelmetlennek bizonyult, és a mostani merénylet is ennek igen erőteljes bizonyítéka.
Johnson már előző nap, nem sokkal a merénylet után adott nyilatkozatában is azt mondta: régóta az a véleménye, hogy hibás eljárás az elítélt bűnözők idő előtti szabadlábra helyezése.
Nagyon fontos lenne, hogy erről leszokjunk, és kikényszerítsük a veszélyes bűnözőkre, különösen a terroristákra kirótt büntetetések végrehajtását
- fogalmazott.
A drámai eseményeket követően sorra jöttek az arra járó szemtanúk beszámolói. Ezek közül is kiemelkednek azok, akik szembe mertek szállni a késes terroristával. Ilyen volt például egy lengyel szakács, aki a konferenciaközpont faláról szedett le egy narválszarvat, és azzal esett neki Khannak. De ott volt mellette egy másik férfi is, aki poroltóval fújta telibe a gyilkost.
Az Iszlám Állam vállalta
A terrorakciót szombat délután az Iszlám Állam vállalta magára, annak ellenére, hogy Kahn egyébként a rivális al-Kaida híve volt bebörtönzése előtt, és vélhetően az alatt is. A terroristák hírügynöksége szerint a londoni késelések válaszok voltak a felhívásukra, miszerint híveik támadják a "kalifátus" katonai legyőzésében résztvevő országokat.Ushman Kahn egyébként vélhetően a pánik további fokozása érdekében egy robbanómellényre emlékeztető ruhadarabot is magára vett, ám abban nem volt semmilyen veszélyes anyag vagy szerkezet.
Egy Amanda Hunter nevű nő, aki éppen egy, a London hídon közlekedő buszon ült, így mesélte el, amit látott:
A busz egyszer csak megállt, kisebb felfordulás volt előttünk, de amikor kinéztem az ablakon, láttam, ahogyan három rendőr szalad egy férfi felé. Úgy tűnt, mintha valami lenne a kezében. Nem vagyok benne száz százalékig biztos. És ezután az egyik rendőr lelőtte.
Egy Mustafa Salih nevű 62 éves buszsofőr, aki egy másik járművet vezetett a közelben, úgy fogalmazott:
Odajött hozzám egy rendőr, és azt mondta, hogy állítsam le a motort, szálljak ki és rohanjak. Felnéztem és láttam, ahogyan a tömeg felém szalad. Láttam sírni egy nőt, ezután én is visszaszaladtam. Nagyon ijesztő volt, nem tudtuk, mi történik.
Az ártalmatlanításról és a terrorista lelövéséről számos felvétel látott napvilágot, amiket itt megnézhet, de ezek szigorúan 18+-os videók.